Iz Bohinja odpotovali v Rio
Novozelandska veslaška reprezentanca se je kar pet tednov na olimpijske igre pripravljala v Bohinju, kjer so bili nad razmerami navdušeni. Obljubili so, da zagotovo še pridejo. S pomočjo Veslaške zveze Slovenije naj bi v Bohinju kmalu gostili še več veslaških ekip, s ponudbo pa želijo biti privlačni tudi za druge športnike.
Ribčev Laz – Kljub zgodnji uri je bilo v torek zjutraj v pristanišču Pod skalco ob Bohinjskem jezeru že zelo živahno. Medtem ko so se turisti s čolni podajali na jezero in so se mladi preizkušali v prvih zamahih, so se z zadnjega treninga na jezeru vračali veslači in veslačice novozelandske olimpijske reprezentance, ki so zadnje tedne dobro spoznali Bohinj in okolico, saj so ta del Gorenjske izbrali za zaključne priprave pred nastopom v Riu.
»Novozelandski veslači so k nam v Bohinj prišli že večkrat, tokrat prvič, odkar na jezeru vlada nov plovbni režim. Čeprav je bilo ob sprejetju novosti precej polemik, pa sem prepričan, da bomo vsem, ki prihajajo k nam, omogočili kvalitetnejše doživetje bohinjskega jezera. Eden naših izzivov je bil tudi, da skupaj z Veslaško zvezo Slovenije in tudi gosti z Nove Zelandije spremenimo vstop v vodo iz Fužinarskega zaliva v zaliv Pod skalco, ki je hkrati tudi pristanišče. To nam je s pametnim dogovorom uspelo, vse skupaj pa veslačem omogoča še boljše pogoje za trening. Čeprav je nov plovbni režim letos že zaživel, pa bomo poleti še vedno pozorno poslušali vse informacije in v jeseni predlagali morebitne spremembe na bolje. Seveda se zavedamo, da so spremembe vedno težke, vendar jih je z voljo moč primerno rešiti,« pravi direktor Turizma Bohinj Klemen Langus, ki je že dobil zagotovilo vodilnih v novozelandski reprezentanci, da bodo tudi v naslednjih letih prišli v Bohinj.
»V Bohinju si želimo spodbujati razvoj športnega turizma predvsem v luči ponujanje turistične destinacije za priprave vrhunskih športnikov, verjamem pa, da je tudi na drugih področjih športnega turizma še veliko prostora za nove ideje. Imamo izjemne naravne in tudi kulturne danosti, naš izziv pa je, da bi imeli več turistov tudi izven glavne sezone,« še dodaja Klemen Langus, zgovoren pa je podatek, da je novozelandska reprezentanca v Bohinju v petih tednih opravila okoli dva tisoč nočitev, blizu osemsto evrov pa so odšteli tudi za treniranje na jezeru.
»Zadovoljen sem, ker imamo tako na Občini Bohinj kot v Turizmu Bohinj odlične sogovornike, in tudi nov plovbni režim smo sprejeli za svojega. Vesel sem, da Bohinj razvija športni turizem, pri čemer si lahko med seboj pomagamo in Bohinj priporočimo še kakšni reprezentanci. Naravne danosti so izjemne, tudi reprezentanca Nove Zelandije je nastale razmere razumela in po odhodu Novozelandcev na olimpijske igre v Bohinj na tritedenske priprave prihaja tudi naš lahki skifist Rajko Hrvat,« je povedal sekretar Veslaške zveze Slovenije Jernej Slivnik, ki je prepričan, da bo z novim pristopom tudi naša reprezentanca kmalu spet imela olimpijsko ekipo.
S svojo sedanjo ekipo pa so zelo zadovoljni Novozelandci, ki pri osvajanju veslaških medalj v Riu sodijo med favorite, zato jim je mir v Bohinju v zadnjih tednih še kako koristil. »Tukaj smo zelo zadovoljni, postavili so nam progo na jezeru in uživamo v lepem okolju. Voda je dobra, postrežba v hotelu Jezero je fantastična, imamo vse, kar potrebujemo,« je povedala vodja novozelandske veslaške reprezentance Jan Taylor, ki je navdušena tudi nad gostoljubnostjo domačinov in novim plovbnim režimom, zato obljublja, da se bodo še vrnili.