Občutljivi na okoljska vprašanja
Škofjeloški svetniki so podprli izjavo o finančnem jamstvu in o odgovornosti za zagotavljanje izvirnih nalog občine, povezane z odlagališčem odpadkov v Dragi. Več svetniških pobud o okoljskih temah.
Škofja Loka – Odlagališče odpadkov Draga je zaprto in sanirano od leta 2009, po leta 2014 sprejeti državni uredbi pa postane upravljavec, ki je bil upravljavec tudi v času delovanja odlagališča, zavezanec za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja. Upravni organ je opravil vse postopke, treba je predložiti le še izjavo o finančnem jamstvu. Prvotno je bilo predvideno, da bi občine morale dati bančne garancije za naslednjih trideset let, a po novem zadošča izjava, da bodo občine to zagotovile, ko bo treba, torej po pravnomočnosti okoljevarstvenega dovoljenja.
Izjava nima vpliva na javne finance, so slišali svetniki na zadnji seji škofjeloškega občinskega sveta, v vsakokratnem občinskem proračunu bo treba le bilančno rezervirati sredstva za ta namen. Svetniki so predlog podprli, jih je pa vseeno zanimalo nekaj podrobnosti v zvezi z zaprtim odlagališčem. Na vprašanje Tomaža Paulusa, kolikšen je dejanski letni strošek za odlagališče, je Boštjan Cuznar z občinske uprave odgovoril, da od 16 do 18 tisoč evrov, in sicer za redno upravljanje in monitoring izcednih voda. Matejo Podlogar je zanimalo, ali bi bilo mogoče dobivati letna poročila o ukrepih, ki se izvajajo na odlagališču, na kar je dobila odgovor, da doslej ni bilo nobenih ukrepov, o stanju pa redno obveščajo Agencijo RS za okolje. Pač pa naj bi od slednje svetniki enkrat letno dobivali poročila, kaj kažejo monitoringi.
Da so v Škofji Loki občutljivi za okoljska vprašanja, pa je na seji zadnji junijski dan pokazalo tudi več svetniških pobud in vprašanj. Svetnica Mirjam Jan Blažič je že uvodoma predlagala, naj župan na dnevni red seje uvrsti točko o zapisu pravice do pitne vode v ustavo. Občina naj bi namreč po njenem mnenju podprla to pobudo, ki jo prav te dni obravnava državni zbor. Predlog tokrat ni bil uvrščen na dnevni red. Jan Blažičeva pa tudi meni, da občinski svet na prejšnji seji ob poročilu o stanju zraka v občini ni posvetil dovolj pozornosti izpustom fluorovodika v zrak. Te vrednosti so se namreč v zadnjem času močno povečale, na kar opozarja tudi svetnik David Jezeršek. Ronaldo Krajnik pa je menil, naj občina na ARSO in inšpekcijske službe naslovi pritožbo zoper kemično zatiranje rastlinja ob železniških tirih, župan Miha Ješe pa je ob tem dejal, da bodo vprašanje o tem najprej naslovili na Slovenske železnice.