Festivalsko poletje
Poletje je čas festivalov. Večjih, programsko bogatejših, teden ali dva trajajočih in manjših, pogosto le enodnevnih, osredotočenih na en dogodek. Tudi na Gorenjskem se jih poleti zvrsti kar nekaj, tako festivalov z dolgoletno tradicijo in profiliranim kulturno-umetniškim programom ter publiko kot novo vzniklih festivalov tipa »beerfest«, ki ponujajo predvsem razvedrilo in zabavo za široke množice.
Kaj je pravzaprav festival? Vsaj dve različni razlagi imamo. V Slovarju slovenskega knjižnega jezika za festival izvemo, da gre za večdnevno prireditev, ki omogoča pregled dosežkov na določenem kulturnem področju, v Velikem slovarju tujk pa, da gre za večdnevno periodično slavnostno prireditev, navadno enkrat na leto, namenjeno celostnemu ali izbranemu pregledu tekoče filmske, glasbene, gledališke produkcije. Festival je torej prireditev, ki je posvečena določeni zvrsti ali obliki umetnosti. Pogled dlje v latinščino, kjer običajno iščemo izvore besed, ki so v rabi v jezikih večine narodov zahodne civilizacije, nam pojasni, da latinska beseda festivus pomeni vesel, radosten, zabaven, veder, živahen, festus pa svečan, slavnosten, prazničen. Vesel in prazničen pravzaprav nima nič skupnega z umetnostjo. Festival torej lahko razumemo kot praznik kulture in umetnosti, a tudi kot zabavo in veselje, trenutek, ko nam ni treba delati, saj se za nas trudijo drugi.
Te dni se izteka prvi izmed poletnih festivalov s tradicijo, letos že 21. Festival Bled, ki obiskovalcem ponuja klasično glasbo in džez, konec meseca mu bo sledil že 26. Okarina etno festival Bled z glasbami sveta, v avgustu bo stara glasba znova zazvenela na že 34. Festivalu Radovljica, v gorenjski prestolnici se bo konec avgusta odvijal 13. Jazz Kamp, uspešno tradicijo si je zgradil tudi letos že 16. kulturni poletni festival Studenec, ki vsako leto ponuja tudi lastno produkcijo z opereto, muzikalom ali gledališko igro, avgust bo čas za 12. festival Kanal v Bohinju, prav tako pa je vsako leto odmevnejši Kamfest, ki ga v avgustu pripravljajo v Kamniku. Na poletno, največkrat glasbeno pa tudi plesno, gledališko in drugo umetniško ponudbo stavijo tako rekoč v vseh večjih pa tudi manjših središčih, saj je festivalsko dogajanje tudi posel. Ko želimo v prostem času poslušati svojo najljubšo glasbo, si ogledati že dolgo pričakovano predstavo ali pa zgolj uživati čas dopustov, smo za to pripravljeni tudi plačati. Ne gre se ozirati na to, kaj festival je in kaj ni. Je odraz in nuja časa, v katerem živimo, zato je pomembneje, da si vsak festival poišče svojo publiko, v zadovoljstvo tako organizatorjev kot obiskovalcev.