
Pobeg na varno, v bivak
Pod skalnjakom ob Slovenskem planinskem muzeju, kamor so nedavno postavili Bivak II, so uredili poseben prostor doživetij, imenovan Pobeg v bivak. Obiskovalci, zaprti v prostor, morajo v doživljajski igri najti varno pot z gore, ki jo je zajela nevihta.
Mojstrana – »Gore so nepredvidljive. Vreme se lahko v hipu spremeni. Približuje se nevihta in rešitev je le ena: pobeg v bivak!« Takole nagovarjajo obiskovalce snovalci nove doživljajske igre z imenom Pobeg v bivak, ki jo je mogoče doživeti ob Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani, natančneje pod skalnjakom, na katerem stoji Bivak II. Gre za edinstven projekt, ki so ga zasnovali avtorji priljubljenih sob za pobeg v Ljubljani, Mariboru, Zagrebu, Pulju in Trstu ter Escape Iglooja v Kranjski Gori, to je ekipa Escape Room Enigmariuma.
A vse se je začelo z lansko preselitvijo legendarnega Bivaka II iznad doline Vrat, kjer je kraljeval osemdeset let, v dolino. Planinsko društvo Jesenice je namreč odsluženi bivak, ki je stal na nadmorski višini 2118 metrov Na Jezerih visoko nad dolino Vrat, podarilo Gornjesavskemu muzeju Jesenice. Kot je povedala direktorica muzeja Irena Lačen Benedičič, so se znašli v dilemi, kaj z bivakom narediti: ali ga ohraniti zgolj kot muzejski eksponat ali pa mu dati neko novo, inovativno vsebino. Tako je padla odločitev, da bivak v prvotni podobi postavijo na skalnjak pred Slovenski planinski muzej, pod skalnjakom pa uredijo prostor doživetij, saj si današnji obiskovalci muzejev vse bolj želijo lastnih aktivnih doživetij. Ekipa Enigmariuma je razvila pustolovsko avanturo, ki zahteva zbranost, spretnost in znanje obiskovalcev, ki se znajdejo v vlogi planincev, ki jih na gori ujame nevihta. Najti morajo pot mimo brezen in prepadov na varno, v bivak. Igra traja približno pol ure, namenjena je od dvema do štirim udeležencem, ki skozi igro prehajajo skozi štiri sobe z razbiranjem skrivnostnih kod. Najboljšim na koncu uspe priti na varno, v bivak, tistim, ki se pri reševanju nalog zatakne, pa pomagajo na varno tako, da jim odprejo vrata. Projekt je stal 34 tisoč evrov, od tega je največ, 17 tisočakov, prispevala Občina Kranjska Gora, 12 tisoč ministrstvo za kulturo, preostanek pa muzej iz lastnih sredstev.
Tistim obiskovalcem, ki si želijo ogledati samo Bivak II, pa bo namenjen tudi virtualni sprehod v 3D-tehniki. S pomočjo virtualnih očal bodo lahko podoživeli sončni vzhod, kakršnega so doživljali alpinisti, ki so prenočili v bivaku. Avtor simulacije razgleda je Boštjan Burger. Pripravljajo pa tudi tonski posnetek dialoga dveh alpinistov o bivaku. Janko Rabič, podpredsednik Planinskega društva Jesenice, je izrazil zadovoljstvo, da je bivak dobil novo življenje in bo v novi podobi vabil planince na nova doživetja v hribih. Zadovoljen, da Slovenski planinski muzej v Mojstrani dobiva nove vsebine, pa je tudi kranjskogorski župan Janez Hrovat.