Sheila Peers / Foto: Gorazd Kavčič

Na Bled jo je pripeljal bridž

Angležinja Sheila Peers, ki bo prihodnje leto dopolnila okroglih sto let, je svoje »bridž počitnice«, v okviru katerih je prepotovala domala že ves svet, pretekli teden preživljala na Bledu. Seveda z njej ljubimi kartami za bridž v roki in s pogledom na Blejski otok.

»Lep in zdrav kraj,« svoje vtise o Bledu strne 98-letna Sheila Peers, ki je sicer priznala, da si ga ni kaj dosti ogledala, razen skozi veliko stekleno okno hotela Park. Raje kot na sprehod se namreč odpravi na partijo bridža, ki so ga vsako popoldne in vsak večer igrali v eni od hotelskih dvoran. »V mojih letih namreč zelo težko hodiš, ne moreš plesati, slabo slišiš in vidiš, pričeska ni več videti najbolje ... Še vedno pa lahko igraš bridž,« se iskrivo posmeje in s tem razkrije tudi skrivnost svojega mladostnega videza, čeprav bo v začetku oktobra prihodnje leto slavila stoti osebni jubilej.

Na Bled je prišla s štiridesetčlansko ekipo pod vodstvom Boba Bakerja, ki po vsem svetu pripravlja turnirje in seminarje o bridžu. Sheila Peers je na Bledu ves čas igrala v paru s 85-letno Angelo Fisher, s katero jima je uspelo celo zmagati na eni od tekem, na kar sta bili izredno ponosni, še posebno, ker sta dosegli najvišji rezultat tistega tedna. Ob tem je Baker razložil osnove bridža. Kot je pojasnil, vsakemu od tekmovalcev dodelijo po 13 kart, pri čemer en par igra proti drugemu. »Pri tem ni tako pomembno, da imaš dobre karte, ampak da z njimi poskušaš igrati kar najbolje.« Neposreden rezultat namreč pri bridžu ni tako pomemben, saj se primerja rezultate, ki so jih pari dosegli na posamičnem bordu z istimi kartami. Bord je oštevilčena ovojnica s štirimi žepi, v kateri ima vsak igralec spravljene karte. Vsak igralec vzame iz borda svoje karte in jih po končani partiji tja tudi vrne, bordi in igralci pa se nato zamenjajo, tako da na koncu vsak par odigra partijo z vsemi bordi. Če je torej en igralec imel slabe karte, so jih imeli tudi tekmeci.

»Bridž počitnic« se Sheila Peers udeležuje že trideset let, pri čemer dva- do trikrat na leto potuje po vsem svetu. Zato se skoraj ne spomni dežele, ki je še ni obiskala. Po kratkem premisleku vendarle doda: »No, na Japonskem pa res še nisem bila.« Prav v tem poleg pozitivnega pogleda na svet vidi tudi glavni razlog svojega dobrega počutja in odličnega videza v njenih zavidljivih letih. Potovanja ji namreč omogočajo, da večkrat letno obišče kraje s prijetno klimo, poudari. Na potovanjih bridž igra prav vsak dan. »To so čudovite počitnice za nas, starejše, saj sicer na potovanjih nimaš zvečer kaj početi,« vedro pojasni Sheila Peers, ki bridž igra že devetdeset let, od svojega osmega leta. »V času mojega otroštva še ni bilo televizije, zato smo z družino ob večerih igrali razne družabne igre, med katerimi sem imela najraje prav bridž.« Udeleževala se je tudi tekmovanj v bridžu, a nikoli na mednarodni ravni, prizna. Nič čudnega, da se mu kljub častitljivi starosti ne namerava odpovedati. Še danes ima tako pet popoldnevov v tednu rezerviranih za bridž.

Sheila Peers nam je razkrila, da izhaja iz ugledne družine iz Suffolka. Dolga leta je živela v Londonu, saj je bil njen mož član parlamenta, sama pa nikoli ni hodila v službo. »Ob skrbi za moža in vzgojo svojih treh otrok pa sem vedno rada poprijela tudi za prostovoljno delo.« Danes ima tudi devet vnukov in šest pravnukov, prav nihče od njenih potomcev, se posmeji, pa ne igra bridža. V pogovoru se nismo mogli izogniti niti brexitu oziroma odločitvi britanskih volivcev, ki so na referendumu izglasovali izstop iz Evropske unije. »Sama sem sicer glasovala za to, da ostanemo v Evropski uniji. Bomo videli, kako se bo izteklo,« je dejala in dodala, da po svoje razume britanske volivce, ki so bili že siti vseh neskončnih neživljenjskih predpisov, ki jih je narekovala Evropska unija. »Vtikali so se celo v ukrivljenost kumar,« se nasmehne in že odhiti proti aperitiv baru, kjer bosta s partnerico pri bridžu pred naslednjo tekmo spili pinacolado, nam je še zaupala živahna 98-letnica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 4. april 2013 / 07:00

Izobraževanje na dveh kolesih

Priprave na novo kolesarsko sezono so lahko tudi poučne.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 26. julij 2022 / 22:40

Omejitve uporabe pitne vode

Zaradi izjemno visokih temperatur in dolgega sušnega obdobja v nekaterih gorenjskih krajih že veljajo omejitve uporabe pitne vode.

Kranjska Gora / torek, 26. julij 2022 / 22:36

Jezero Jasna ostaja prijetno hladno

Kranjska Gora – Medtem ko v Bohinju to poletje beležijo rekordne temperature Bohinjskega jezera, Jasna v Kranjski Gori ostaja prijetno hladna. »Vodo uspešno držimo kar se le da pod 20 stopinjami, k...

Kronika / torek, 26. julij 2022 / 22:34

Na Potoški gori spet zagorelo

Potoče – V nedeljo zjutraj so opazili, da se je na pobočju Potoške gore, kjer bil konec marca obsežen gozdni požar, kadilo iz tlečih štorov. Ponoči je namreč zaradi udara strele zagorelo drevo. »Go...

Zanimivosti / torek, 26. julij 2022 / 22:32

Gorenjski skavti na taboru

Pretekli teden se je približno 650 skavtov iz vse Gorenjske zbralo na šestem tradicionalnem taboru Kvajdej, ki je potekal v okolici Naklega. Osrednja tema letošnjega tabora so bile gorenjske legende.

Domžale / torek, 26. julij 2022 / 22:30

Umrl je častni občan Jože Pogačnik

Domžale – V 106. letu starosti je umrl častni občan Občine Domžale Jože Pogačnik, dolgoletni direktor Tosame in nekdanji predsednik Skupščine občine Domžale ter nosilec drugih pomembnih funkcij v l...