
Umetnikov ambient Tržičanom
V Paviljonu NOB, Galeriji Ferda Mayerja v Tržiču so odprli stalno razstavo del akademskega slikarja Ferda Mayerja (1927–1994). Deset slik, ki jih je mestu Tržič podarila njegova žena Danica Mayer, bo odslej stalno na ogled v Umetnikovem ambientu.
Tržič – Paviljon NOB, katerega galerija nosi ime po doma in na tujem priznanem in uveljavljenem akademskem slikarju Ferdu Mayerju, je letošnjo pomlad pričakal temeljito prenovljen. Odtlej je ta osrednji galerijski prostor v Tržiču že gostil nekaj zanimivih likovnih razstav, s tokratno postavitvijo in odprtjem stalne razstave Mayerjevih del pa se je projekt prenove in poimenovanja galerije po besedah Mihe Primožiča, predsednika Krajevne skupnosti Tržič mesto, tudi zaokrožil.
Ferdo Mayer se je rodil v Mariboru in se v prvi povojni generaciji leta 1946 vpisal na Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani, kjer se je izpopolnjeval v študiju risbe pri prof. Francetu Miheliču, študijo grafike pri Božidarju Jakcu in slikanje v olju pri prof. Gojmirju Antonu Kosu. Po končanem študiju je poučeval risanje na gimnaziji v Mariboru, leta 1954 pa se je zaposlil kot likovni pedagog na osnovni šoli v Kamniku. V šestdesetih letih je študijsko potoval v Pariz in na Švedsko, po upokojitvi leta 1987 pa je vse do smrti leta 1994 živel in ustvarjal v Lomu pod Storžičem. Bil je izrazit figuralik, prepoznaven portretist, blizu mu je bila krajina, prav tako pa se je loteval tudi abstraktnega slikarstva. Ustvarjal je v različnih tehnikah, od olj in akrilov na platnu do risb z ogljem, akvarelov in grafik.
V letih, ki jih je preživel v Tržiču, se je slikar domačinom vtisnil v spomin, saj so ga vzeli za svojega. Letos je vdova po pokojnem slikarju, Danica Mayer, Tržiču podarila deset njegovih del, ki bodo odslej na ogled na stalni postavitvi v sobi v spodnjem delu paviljona, ki so jo simbolično poimenovali Umetnikov ambient. »Vesela sem, da je prišlo do realizacije te razstave, in prepričana sem, da bodo ljudje znali ceniti naš prispevek k galeriji, saj gre za zanimivo razstavo in hkrati spomin na Ferda,« je dejala Danica Mayer, ki je izbor del za donacijo iz sicer zelo obsežnega moževega umetniškega opusa pripravila skupaj s hčerko Svetlano. Gre predvsem za slike, ki jih je avtor ustvaril v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja, pri čemer sta izbrali tista dela, ki prikazujejo slikarjevo umetniško širino – bodisi v tematski raznolikosti (od portretov in krajine do abstrakcije) bodisi ko gre za likovne tehnike (od olj in akvarela do risbe z ogljem). »Nisva toliko gledali na leto nastanka slik kot pa na različne, a hkrati zanj značilne motive. Njegov zadnji avtoportret, ki je ostal nedokončan, je seveda ostal na domačem slikarskem stojalu,« še pove Mayerjeva in dodaja, da so lani nekaj del podarili Narodni galeriji, zagotovo pa so številna v slovenskih zasebnih zbirkah ter v tujini, predvsem na Hrvaškem, v Nemčiji, Avstriji in ZDA. Več del je tudi prispevala za različne humanitarne akcije.
O zadovoljstvu, da se je zgodba s paviljonom in galerijo končala na tak način, je spregovoril tudi tržiški župan Borut Sajovic: »Ferdo Mayer se tako vrača v prenovljeno in urejeno hišo in ne v podrtijo, kakršna je bila v zadnjih letih. Prepričan sem, da bodo v KS Tržič mesto vzoren skrbnik teh za Tržič tako pomembnih likovnih del.« In ne nazadnje: Paviljon NOB z Galerijo Ferda Mayerja tako v starem delu Tržiča na najlepši način pozdravi njegove obiskovalce.