Šola in starši

V tem šolskem letu so učenci in dijaki danes še zadnjič sedli v šolske klopi. Pred njimi sta dva meseca počitnic, ko si bodo lahko oddahnili od šolskih obveznosti. A priznati je treba, da si nekoliko oddahnemo tudi starši, ki smo skozi šolsko leto prav tako močno vpeti v šolske in obšolske dejavnosti svojih otrok. Nekateri mogoče celo preveč. Prav je, da starši nudijo vso pomoč svojemu otroku, kadar jo potrebuje. A niso redki niti taki, ki mislijo, da mora otrok iz šole nositi same petice. In ta pritisk očitno občutijo tudi učitelji v šoli, saj samo pogled na seznam učencev, ki vseh devet let dosegajo odličen uspeh, pokaže, da je ta bistveno daljši, kot je bil recimo še nekaj generacij nazaj. Prava slika učenčevega znanja se zato verjetno pokaže šele v srednji šoli. Pogosto ocene šele takrat dobijo pravo vrednost.

Konec šolskega leta pa prinese tudi večno dilemo, kaj učiteljicam kupiti za darilo. Ob tem si nihče niti drzne ne izraziti pomisleka, da je učitelj za svoje delo plačan. In da je hvaležnost mogoče izraziti na mnogo načinov, tudi s preprosto besedico hvala. Ta nič ne stane, verjamem pa, da učiteljem, če je izrečena iskreno, veliko več pomeni kot vsa brezosebna darila, ki jih prejemajo vsakokrat ob koncu šolskega leta. In si tako prihranijo zadrego, kot se je zgodila »naši« učiteljici, ko je eden od otrok ob pogledu na lepo zavito darilo presenečeno vzkliknil, če ima mogoče učiteljica rojstni dan. Časi, ko so učitelje plačevali s klobasami in jajci, ki so jih otroci prinesli od doma, so namreč mimo. Bolj kot tovrstnih daril bi bili po moje učitelji veseli, če bi se starši manj vtikali v šolo in bi zaupali njihovi strokovnosti.

In potem verjetno ne bi bile potrebne tudi razprave o vključevanju priseljencev v vzgojno-izobraževalni sistem, ki smo jim bili priča letos. Otroci nimajo predsodkov, so izjemno tolerantni in se ne združujejo v skupine po narodnosti. Če so kakšni problemi, so z odraslimi v lokalnem okolju, je v zvezi s tem poudaril ravnatelj ene od kranjskih osnovnih šol, kjer imajo z vključevanjem otrok drugih narodnosti nadvse pozitivne izkušnje. A to kljub temu ne prepriča nekaterih staršev, ki vzrok za kakršnokoli težavo na šoli vedno najdejo prav v otrocih priseljencev. In zato še toliko bolj pomenljivo zvenijo besede ministrice Maje Makovec Brenčič, ki je učencem ob koncu šolskega leta med drugim zaželela, da bi med počitnicami našli čas za prijateljska druženja tudi s tistimi sovrstniki, ki počitnic ne morejo preživljati brezskrbno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 26. junij 2016 / 10:35

Srečanje pridelovalcev žit

Žabnica – Kmetijsko gozdarski zavod Kranj bo v torek, 28. junija, ob pol desetih dopoldne pripravil v Ledinah na Žabniškem polju srečanje pridelovalcev žit. Marija Kalan iz zavoda bo predstavila le...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Dnevi groze v Železnikih

"Poskusila sem zadelati vrata trgovine, nakar sem opazila svoj avto, ki ga je voda že nesla po cesti proti cerkvi. Hitro se napotim po torbico v skladišče, pa nisem več mogla odpreti vrat. Ničesar nis...

Škofja Loka / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Podlubnik znova pod vodo

Šolski center Podlubnik, dvorana in dijaški dom je po nekaj letih znova zalila deroča Sora.

Železniki / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Železniki morajo preživeti

Župan Mihael Prevc upa, da zaradi pogostih naravnih nesreč prebivalci ne bodo začeli zapuščati kraja, zato je treba poskrbeti za njihovo varnost.

Šenčur / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Srečanje, da se otroci ne bi zaljubljali med seboj

Na sončno, prvo septembrsko soboto so se pod Tavčarjevim kozolcem zbrali in spoznavali člani rodbine Andrejon.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Oktet ogrel duše in srca

Nastop Slovenskega okteta lepo zaključil prireditve ob zaključku obnove cerkve sv. Urbana.