Z novostmi niso zadovoljni
Na jutrišnji seji sveta Mestne občine Kranj bodo prvič govorili o novem statutu občine, še pred sejo pa v krajevnih skupnostih opozarjajo, da naj bi se njihov položaj po predlogu novega statuta poslabšal.
Kranj – Kranjski mestni svetniki imajo na zadnji seji pred poletnimi počitnicami predlagan precej zajeten dnevni red. Obravnavali bodo kar nekaj odlokov, poleg tega pa bodo govorili tudi o novih cenah odvajanja in čiščenja odpadnih vod.
V prvi obravnavi bodo govorili tudi o novem statutu občine, vzrok, da ne bodo predlagali zgolj sprememb in dopolnitev statuta, pa je dejstvo, da je treba spremeniti več kot tretjino sedanjega statuta. Čeprav naj bi predlagani novi statut marsikaj poenostavil, pa se z njim niso strinjali pri komisiji za krajevne skupnosti. Tako je delovna skupina prejšnji teden pripravila sporočilo za javnost, v njem pa zapisala, da se ne strinjajo, da bo po novem predlogu komisija za KS, katere člani so predsedniki vseh krajevnih skupnosti (teh pa je 26), zaradi neskladja z zakonom, ukinjena. Namesto nje naj bi mestni svet ustanovil petčlansko komisijo, ki bo sestavljena iz treh članov mestnega sveta in dveh občanov. Kot tudi pravijo, alternativne rešitve, ki jo je zagovarjala delovna skupina in po kateri bi komisijo s 26 predsedniki svetov ustanovil župan, občinska uprava ni hotela sprejeti, čeprav bi bila skladna z zakonom. Prav tako dodajajo, da so v predlogu statuta opisane naloge KS pomanjkljive. »Predlog novega Statuta prinaša neracionalne in nedemokratične spremembe v položaju ter delovanju krajevnih skupnosti, kar se bo prej ko slej negativno odrazilo tudi v kakovosti bivalnega okolja krajanov. O tem smo že obvestili vse predsednike svetov KS in člane mestnega sveta, ki smo jih pozvali k zavrnitvi predloga statuta,« so v sporočilu za javnost še zapisali člani delovne skupine.
»Ministrstvo za javno upravo je ugotovilo, da komisija za krajevne skupnosti ni bila skladna z zakonom. Določeno je namreč, da imajo komisije pri mestnem svetu pet članov, od tega morajo biti trije člani mestnega sveta. V tem primeru je imela komisija kar 26 članov, saj so bili v njej vsi predsedniki krajevnih skupnosti v občini. Tako sem se pri usklajevanju novega predloga trikrat sestal s člani svetniških skupin in dvakrat s predstavniki komisije za krajevne skupnosti. Zagovarjal sem stališče, da bi imeli komisijo za krajevne skupnosti pri mestnem svetu, saj ima tako več vpliva. Pri sedanji komisiji za krajevne skupnosti pa so vztrajali, da je to 26-članska komisija. Tako smo se začeli dogovarjati, da to ne bi bila komisija pri mestnem svetu, ampak bi bilo to županovo posvetovalno telo. Meni se ni zdelo učinkovito, da bi imeli posvetovalno telo s 26 člani, ki imajo zelo različne interese in potrebe. Na zadnjem sestanku z vodji svetniških skupin prejšnji teden smo našli, upam, dobro rešitev, kar pomeni, da bi imeli sosvet, ki je županovo posvetovalno telo s 26 predsedniki krajevnih skupnosti. Verjamem, da smo predstavnikom krajevnih skupnosti sedaj stoodstotno ustregli, saj so želeli, da so člani vsi in to je predlog za statut. Tudi o drugih stvareh smo se večinoma dogovorili, ne moremo pa pristati na njihovo pobudo, da bi v krajevnih skupnostih sami upravljali s cestami, saj smo za to pooblastili Komunalo Kranj,« je pojasnil župan Boštjan Trilar.