Zbrali zgodbe loških hiš
V Škofji Loki so pretekli teden predstavili novo knjigo z naslovom Hiše pripovedujejo, ki so jo ustvarili otroci Vrtca Škofja Loka, dijaki škofjeloške gimnazije ter učenci loških osnovnih šol. Knjiga je nastala v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine.
Škofja Loka – Knjiga Hiše pripovedujejo, pri nastanku katere je sodelovalo več kot tristo mladih, je izšla ravno ob desetletnici sodelovanja Škofje Loke pri projektu Dnevi evropske kulturne dediščine. V njej so zbrali številne zgodbe, ki se skrivajo za vrati starih hiš. Knjiga je tako po besedah koordinatorice projekta Mateje Hafner Dolenc posvečena dediščini, ki živi in bo živela še naprej po zaslugi otrok in mladih, ki so jo raziskovali, spoznavali in tudi zapisali.
Tema Dnevov kulturne dediščine pred dvema letoma je bila Dediščina gre v šole. K sodelovanju so zato povabili tudi vrtce in šole ter naleteli na neverjeten odziv, je poudarila Mateja Hafner Dolenc. »Otroci, učenci in dijaki so se v sklopu tega lotili tudi zbiranja zanimivih starih zgodb.« Odpirali so vrata skrivnostnih starih hiš ter prisluhnili raznolikim, zanimivim in nenavadnim zgodbam, ki so skozi leta, desetletja in celo stoletja nastajala za njihovimi zidovi. »Zbrali so za celo knjigo nostalgičnih, fotografsko zabeleženih pripovedi, doživetih pričevanj in na novo obujenih spominov.« Drži, hiše pripovedujejo, je ob tem poudaril župan Miha Ješe in dodal, da loške hiše še tolikanj bolj, samo prisluhniti jim je treba. Zato se mu zdi projekt, v okviru katerega je nastala omenjena knjiga, izredno pomemben. »S svojim zavzetim delom in ustvarjalnostjo so nam na najlepši način predstavili pomen kulturne dediščine, obenem pa dokazali, da naša tisočletna Loka ni le pisan, ampak še kako živ kulturni spomenik.«
Po besedah pomočnice ravnateljice OŠ Škofja Loka-Mesto Elizabete Proj so v okviru Dnevov kulturne dediščine pripravili projektni teden, v sklopu katerega so učenci najprej spoznavali zgodbe, ki se navezujejo na mesto. »Ves teden so spoznavali tudi stare obrti, življenje v preteklosti in zgodbe iz knjige Kamniti most.« Dijaki Gimnazije Škofja Loka pa so raziskovali bogato glasbeno izročilo. S pomočjo prebivalcev Škofje Loke so zbrali 110 starih ljudskih pesmi, od tega jih je dvajset zelo dragocenih, je poudarila pomočnica ravnatelja Gimnazije Škofja Loka Ana Prevc Megušar in dodala, da si dijaki sploh niso predstavljali, da je slovensko glasbeno izročilo tako bogato. Dijaki so za zbrane pesmi sami pripravili tudi notni zapis. Čeprav ima Škofja Loka veliko lepih knjig, ki kažejo pročelja hiš, pa so s to knjigo segli še onkraj, v njihovo dušo, je predstavitev knjige končal predstavnik za odnose z javnostmi na Občini Škofja Loka Jernej Tavčar.