Srečanje članov Društva civilnih invalidov vojn Gorenjske ob 45-letnici / Foto: Gorazd Kavčič

Vse življenje nosijo pečat vojne

S srečanjem na Okroglem je Društvo civilnih invalidov vojn Gorenjske proslavilo 45 let svojega delovanja. Vrsto let so se borili za uveljavitev svojih pravic, sedaj jih želijo ohraniti.

Okroglo – Čeprav so bili v času druge svetovne vojne in po njej še otroci, jim je vojna za vselej zaznamovala življenja. Rodili so se zdravi, odraščali kot dejavni ljudje, potem pa jim je usodni trenutek za vedno spremenil življenje. Da so v otroštvu postali invalidi, je bila v največ primerih kriva eksplozija vojnega materiala. To jih je zaznamovalo, mnogi so otroštvo preživljali po zavodih, v svojem odraslem življenju pa so se trudili, da jim je bil priznan status vojnih žrtev. Za vojaške vojne invalide je takratna država poskrbela, civilni pa so bili izenačeni z drugimi invalidi v okviru splošnega socialnega varstva. Mnogi so živeli v slabih socialnih razmerah, njihova rehabilitacija ni bila primerna, delovna mesta neprimerna, težave so bile v zdravstvenem varstvu, pri zagotavljanju stanovanj ... Zaradi vsega tega je nastala potreba po posebni organizaciji, ki bi si prizadevala za priznanje statusa civilnih žrtev vojn in izboljšanje njihovih življenjskih razmer.

Tako je okoliščine nastanka Zveze društev civilnih invalidov vojn v letu 1970 na srečanju na Okroglem opisal sedanji predsednik te organizacije Adolf Videnšek. Da bi se približala svojim članom na terenu, so kmalu zatem začele nastajati osnovne organizacije: v Sloveniji so jih ustanovili šest, med njimi tudi gorenjsko. Referat njenega prvega predsednika Cirila Drinivca iz leta 1971 je na srečanju prebrala tajnica društva Vida Doles. Iniciativni odbor je takrat zbiral podatke o civilnih žrtvah vojne. Ob ustanovitvi jih je bilo 147, upoštevaje tiste, ki so imeli manj kot 60-odstotno takrat priznano invalidnost, pa jih je bilo prek tristo. Danes gorenjsko društvo šteje še 74 članov, od tega 63 s statusom vojnih žrtev, ostalo so podporni člani, je povedal predsednik gorenjskih civilnih invalidov vojne Ciril Podjed. Ni jih več veliko in še dobro, da je tako, zatrjujejo člani, so pa zagotovo pričevalci nekega časa in vojne, ki jim je brez njihove krivde pustila pečat invalidnosti. Zato obsojajo nasilje in opozarjajo: nikoli več vojn! Potreba po njihovem organiziranju pa ostaja, saj danes obstajajo poskusi po zmanjševanju njihovih pravic, ki pa jih želijo ohraniti in tudi prilagoditi sedanjim razmeram in dejstvu, da pretežno sodijo v starejšo generacijo.

Kulturni program ob srečanju na Okroglem so oblikovali člani društva: Anton Žakelj z v uvodu zapeto Zdravljico, Metka Destovnik z recitacijo in Franci Kovačič s harmoniko, kot gostje pa s plesnim nastopom Country babice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / ponedeljek, 26. junij 2017 / 10:45

Županove nagrade za odličnost

Žirovnica – Župan Leopold Pogačar je najboljšim učencem Osnovne šole Žirovnica na valeti podelil nagrade za njihovo odličnost. Pri tem jih je pohvalil za njihovo pridnost ter jim zaželel vse dobro...

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / torek, 24. junij 2008 / 07:00

Žemljica je spet vroča

Test: Fiat 500 1.4 16V Sport

Avtomobilizem / torek, 24. junij 2008 / 07:00

Toyotini zaposleni so čistili obalo

V podjetju Toyota Adria so se odločili, da bodo Zeleni Mesec, ki je del Toyotine strategije varovanja okolja, obeležili s čistilno akcijo edinega sredozemskega slanega travnika na obali Ankarana,...

Avtomobilizem / torek, 24. junij 2008 / 07:00

Neškodljiv kompromis

Peta generacija najpomembnejšega Seatovega modela niha med športnostjo in udobjem.

Mularija / torek, 24. junij 2008 / 07:00

Varno na cesti tudi med počitnicami

V Mladinskem centru Kotlovnica so pripravili zabaven, a tudi poučen cestni poligon za najmlajše.

Mularija / torek, 24. junij 2008 / 07:00

Konec prve triade

Na začetku prvega razreda sem se imel lepo. Na sredi prvega razreda smo risali črte. Čez nekaj časa je prišla učiteljica Žana. Žana nas je imela do konca prvega razreda. In tako sem se naučil ris...