Od lesenega kolesa do električnega avta
Tudi tako so si zamislili predstavitev raznolikosti poklicev na področjih strojništva in lesarstva, ki so jo dijaki, študenti in učitelji Šolskega centra Škofja Loka prejšnjo sredo pripravili v Kranju.
Dijaki, študenti in učitelji Šolskega centra Škofja Loka so obiskovalcem nakupovalnega centra s pomočjo svojih izdelkov in s praktičnim prikazom svojega dela poskušali približati poklice, kot so lesarski, avtoservisni in strojni tehnik, avtokaroserist, avtoserviser, inštalater strojnih inštalacij in orodjar ter mizar in tapetnik, predstavili pa so tudi študij na višji strokovni šoli za strojništvo in lesarstvo. Med drugim so si obiskovalci lahko ogledali avto, ki ga je skupina dijakov predelala v baterijsko električno vozilo, delovanje robota in izdelavo tridimenzionalnih modelov. Veliko pozornosti je pritegnil tudi leseni relief Škofje Loke, na katerem so prikazali potek loške obvoznice, po kateri se bo mogoče kdo popeljal z lesenim kolesom, ki si ga je prav tako zamislil eden od njihovih študentov.
»Poskušali smo na zanimiv način prikazati, kaj je možno narediti iz lesa, in obenem skozi to promovirati poklice, za katere izobražujemo na naši šoli,« je pojasnila profesorica strokovnih predmetov na srednji lesarski in višji strokovni šoli Irena Leban. Največje zanimanje sta požela prav leseni relief z loško obvoznico in leseno kolo, ki ga je izdelal študent višje strokovne šole za lesarstvo Jure Lipar. Dva dijaka pa sta tudi praktično pokazala, kako poteka delo na šoli, in sicer sta konstruirala z računalniškimi orodji na stroju za rezanje z laserjem. S svojimi izdelki so se predstavili tudi dijaki srednje šole za strojništvo, praktični prikaz dela v šoli pa si je bilo mogoče ogledati s pomočjo 12 dijakov. Z veseljem so med drugim pojasnili vse o vozilu na električni pogon, ki so ga trije dijaki lani za poklicno maturo izdelali sami s predelavo navadnega bencinskega motorja. To je bil tudi eden od šestih nagrajenih izdelkov na razstavi najboljših izdelkov njihovih dijakov in študentov, ki jo pripravljajo skupaj z Območno obrtno-podjetniško zbornico Škofja Loka. »Na ta način tudi dijaki spoznajo, da je to delo lahko izziv, saj so rezultati našega dela v šoli uporabni praktični izdelki. S svojim znanjem tako že v šoli lahko kaj zaslužijo,« je razložila ravnateljica srednje šole za strojništvo Mojca Šmelcer.