Prvič nastopil na Bledu
Američan Martin Mavec je prišel v Slovenijo letos februarja. V Ameriki je na tehnični univerzi doštudiral meteorologijo, v Sloveniji se uči slovenskega jezika. Na Bledu je zaigral na diatonično harmoniko.
Na nedeljo, ko so točno opoldne številni obiskovalci na blejski promenadi prisluhnili znameniti Avsenikovi viži Otoček sredi jezera, se je množici pridružil tudi Martin Mavec. A on s harmoniko.
Na letošnjem, četrtem srečanju Harmonike ob Blejskem jezeru je sodelovalo rekordnih petsto devet harmonikaric in harmonikarjev iz Amerike, Italije, Avstrije, Hrvaške, Nemčije in Slovenije. Najštevilnejša organizirana glasbena skupina je bila Kraške harmonike Sežana – na Bledu jih je zaigralo kar sedemintrideset. Po številu harmonikarjev so med skupinami izstopali še člani Društva harmonikarjev Mirna Peč, Orkester Nika Polesa, harmonikarji Kulturnega društva Mihaelov sejem Mengeš, Klub harmonikarjev Stopar. Mnogi so bili na vseh štirih prireditvah, ko se srečajo harmonike ob Blejskem jezeru. Med sodelujočimi harmonikarji na Bledu pa je bil prvič tudi petindvajsetletni Martin Mavec iz Chicaga v Ameriki. Njegov dedek Albert Mavec, doma iz Krvave Peči, je šel po vojni z družino v Ameriko.
Martin je v Ameriki pridno študiral, po končanem študiju na tehnični univerzi za meteorologijo pa se je letos februarja vrnil v Slovenijo, da se nauči slovenskega jezika. Živi pri sorodniku v Ljubljani. Na diatonično harmoniko, pravi Martin, igra že petnajst let. Prvi dve leti se je v Ameriki v glasbeni šoli učil igranja na klavir in harmoniko, sedaj pa se trinajst let uči igranja harmonike samostojno. V Sloveniji je bil na obisku le dvakrat. Pravi, da je Slovenija zelo lepa dežela. Navdušen je tudi nad lepotami Bleda in slovensko hrano. Prijatelje je v Sloveniji hitro našel. V juniju pride na obisk v Slovenijo tudi Martinov oče, mama pa mu je umrla lansko leto. Za učenje slovenskega jezika je prihranil denar, ko pa je dobil štipendijo v Sloveniji, si je s prihranjenim denarjem kupil še eno Rutarjevo diatonično harmoniko.