Predlog zakona kritizirajo vsi
S predlogom zakona o dimnikarskih storitvah, ki namesto koncesijskega uvaja licenčni sistem in ga je vlada pred kratkim poslala v obravnavo državnemu zboru, kot kaže, ni zadovoljen nihče, razen ministrstva kot pripravljavca predloga.
Kranj – V Zbornici komunalnega gospodarstva, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije, navajajo, da se nov predlog zakona o dimnikarskih storitvah vsebinsko ne razlikuje od prvotnega, konec lanskega leta zavrnjenega predloga in še vedno ne vzpostavlja potrebne okoljevarstvene, požarne in zdravstvene varnosti. V Vseslovenski civilni pobudi Dimnik pa npr. ugotavljajo, da bo novi zakon »krepko udaril po denarnici in glavi« lastnike malih kurilnih naprav.
»Odgovornost za realizacijo izvedbe storitev prevzemajo uporabniki, država in občine. Zaradi navedenega predloga zakona sploh ni mogoče vpeljati niti izvajati. Za državo pomeni nove finančne in kadrovske obremenitve, državljanom pa ne zagotavlja oskrbe ter nadzora kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav,« opozarjajo v zbornici komunalnega gospodarstva. Nova zakonska ureditev bo povečala zahteve za okoljsko ministrstvo in državne ter občinske inšpekcijske službe, ki bodo po novem morale neposredno skrbeti za več kot 500.000 kurilnih naprav, uporabnike, licence, posamezne dimnikarje in dimnikarske družbe, poudarjajo. Po njihovem bo zvišal cene dimnikarskih storitev, zmanjšale se bodo storitve nadzora, kot so pregledi in meritve emisij dimnih plinov, kar bo vplivalo na poslabšanje kakovosti zraka, ogrožena bosta tudi zdravje ljudi in požarna varnost. Zaradi zmanjšanega obsega storitev bodo razpadla obstoječa podjetja, dimnikarji pa se bodo prisiljeni zaposliti v drugih dejavnostih, so še navedli v zbornici, kjer se zavzemajo za triletno podaljšanje obstoječega koncesijskega sistema in takojšnji začetek priprave novega ali le dopolnjenega obstoječega sistema izvajanja dimnikarskih storitev.
V civilni iniciativi Dimnik pa menijo, da je glavni cilj novega zakona podražitev dimnikarskih uslug in disciplinirati lastnike malih kurilnih naprav s totalnim nadzorom. »Na dimnikarje se bodo prisesale upravne enote za izdajo t. i. licenc in promotorji dodatnega izobraževanja in periodičnega preizkusa znanja, ki želijo iz dimnikarjev narediti uradnike v belih haljah. Le-ti naj bi v prihodnje samo še kvazi nadzorovali, merili emisije dimnih plinov in svetovali,« opozarjajo. Moti jih tudi nov način obračunavanja dimnikarskih storitev po predvideni urni postavki in normativu časa, ki ga bo določil minister za okolje in prostor. »Normative časa bo določila dimnikarska zbornica iz sedanjega »kosovnega cenika« dimnikarskih storitev, deljenega s ceno na minuto. K temu bodo dodali še stroške totalnega nadzora in prisesanih institucij,« so prepričani. Po njihovem bi prve preglede malih kurilnih naprav morali opravljati požarni inšpektorji, kasnejše periodične (vezano na požarno varnost) pa gasilci, dimnikarji pa bi se morali ukvarjati le s čiščenjem dimnikov.