
Tudi v bližini veliko lepega
Na malo drugačnem Glasovem izletu smo spoznali, da lahko tudi v bližini svojega doma odkrijemo veliko lepega in se kaj novega naučimo.
Strahinj – Po posestvu Biotehniškega centra Naklo so nas vodili dijaki Anita, Aman in Marcel pod vodstvom mentorice Mojce Logar. Najprej so nam predstavili medonosni vrt in avtohtone rastline z območja Gorenjske, ki rastejo v njem. Ogledali smo si tudi šolsko trgovino Pod kozolcem, ribnik ob šoli, hlev, na katerem je sončna elektrarna, ki daje elektriko za 28 hiš, ekološki sadovnjak in čebelnjak. Dijaki so nam pokazali tudi akvaponiko, to je gojenje zelenjave na vodi brez zemlje, in najnovejšo pridobitev šole, to je zelena stena. To je stena, ki jo lahko postavimo ob betonske stene in vanjo zasadimo zelene rastline. Takšne stene izboljšajo kakovost življenja v velikih mestih. V posebni sobi nam je floristka, dr. Sabina Šegula, predstavila svoje delo in uspehe. Njena pomočnica, študentka Katja Kamnikar, pa nam je med tem pokazala, kako izdelati lep šopek. Po izvrstnem kosilu so nas presenetili še glasbeno nadarjeni dijaki in nam zapeli ter zaigrali nekaj pesmi. Dijakinja Nadja Arhar je ob spremljavi kitarista Roka zapela skladbo Še si tu, Luka, Jure in Gašper, sicer člani ansambla Pr Puč pa so nam zaigrali nekaj domačih viž. Nato smo se peš podali najprej v Strahinj, kjer smo si ogledali skoraj tristo let staro Janezovčevo hišo, ki jo poleg lepih fresk krasijo še oboki oken iz tufa. Preden smo zavili v gozd v Udin Boršt, smo obiskali še cerkev svetega Nikolaja, ki je bil zavetnik pekov, mornarjev, trgovcev in ribičev. Udin boršt je območje konglomeratnega krasa, ki je slovenska posebnost. Na sicer kratki poti skozi gozd smo spoznali približno petsto metrov dolgo Slepo dolino, ki nastane na prehodu vodnega toka s površja v kraško podzemlje, ter vrtače, ki so globoke tudi do deset metrov. Ob eni od vrtač so nam dijaki ponudili kavo in sladico.
Pot smo nadaljevali do Spodnjih Dupelj, kjer stoji Vogvarjeva hiša, ki je že skoraj dvesto let nespremenjena. Dijaki so nam pokazali tudi lino, skozi katero uide duša umrlega. V Dupljah je tudi Dupljanska graščina, ki je danes lepo obnovljena. Stavba je na tem mestu že od 13. stoletja dalje, v njej pa so nekoč živeli dupljanski vitezi.
Na koncu smo se po sveže pokošenem travniku sprehodili še nazaj do poslopja BC Naklo, kjer smo zaključili Glasov izlet. Na koncu smo izletniki skupaj ugotovili, da si dijaki, ki so nas vodili po posestvu, zaslužijo čisto petico.