Tudi telefon ne sodi za volan
Zaradi uporabe telefona med vožnjo, ki zmanjšuje zbranost voznika, policisti letno napišejo okoli 20 tisoč glob, če ne bi bili kadrovsko omejeni, pa bi jih verjetno lahko napisali tudi po tristo tisoč.
Ljubljana – Do 24. januarja po vsej državi poteka povsem nova preventivna akcija osveščanja voznikov o nevarnosti uporabe telefona med vožnjo s sloganom »Ne uporabljajte telefona med vožnjo. Vozimo pametno«, ki jo je v sodelovanju s policijo in občinskimi redarstvi pripravila Javna agencija RS za varnost cestnega prometa. Njen direktor Igor Velov namreč opozarja, da je telefoniranje med vožnjo nespametno in je lahko tudi nevarno, saj vozniku zmanjšuje zbranost in pozornost. Na agenciji ugotavljajo, da so glede uporabe mobilnih telefonov v prometu posebej izpostavljeni mladi in vozniki srednje starosti, poleg telefoniranja pa so v zadnjem času v porastu tudi uporaba socialnih omrežij in drugo brskanje po spletu ter pisanje kratkih sporočil med vožnjo.
V času akcije bodo policija in občinska redarstva izvajala poostren nadzor nad uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, za kar je zagrožena globa 120 evrov. Policisti so lani voznikom napisali 20 tisoč takšnih glob, predlani pa 23 tisoč. Kot je pojasnil vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun, bi verjetno letno lahko napisali tudi po 300 tisoč glob zaradi uporabe telefona, če ne bi bili kadrovsko omejeni.
V lanskem letu je bilo sicer zabeleženih za tri odstotke manj prometnih nesreč (17.617) kot v letu 2014, v katerih pa je umrlo 120 udeležencev oz. dvanajst več kot leto poprej. Število umrlih je bilo višje predvsem zaradi izjemno slabega stanja varnosti v juliju, ko je umrlo kar 26 oseb oz. 19 več kot julija 2014, kar je po oceni agencije tudi posledica povečanega prometa in izjemno visokih temperatur.