Koroške dijakinje in njihove gorenjske gostiteljice

Koroška dekleta v Strahinju

Šest dijakinj z dveh partnerskih koroških kmetijskih šol je med bivanjem v Biotehniškem centru Naklo v Strahinju spoznavalo tudi posebnosti Gorenjske.

Strahinj – Če bi iskali primer uspešnega sodelovanja med šolami na Gorenjskem in na Koroškem, bi zagotovo izbrali dijaško izmenjavo med Biotehniškim centrom Naklo in koroškima kmetijskima šolama Drauhofen v bližini Špitala ob Dravi in Ehrental iz okolice Celovca. Pretekli teden je strahinjska šola gostila Katharino Ambrosch, Julio Leiter, Joanno Pucher in Michaelo Schmoelzer iz šole Drauhofen ter Vanesso Wagner in Natalie Leitner iz šole Ehrental. Joanna ima do Strahinja najdlje med vsemi, saj stanuje v Heiligenblutu ali v Sveti krvi po slovensko. Dekleta se večinoma še niso srečala s slovenščino. Dijakinje so v Strahinju spoznavale predvsem praktično plat pouka, zlasti cvetličarstvo in slaščičarstvo, sodelovale pa so tudi pri pouku nemščine in pisale angleške kontrolne naloge. Gostitelji so jih peljali na ogled Ljubljane, Kranja, Škofje Loke in Bleda. Ker so živele pri dijakinjah Neži Krmelj iz Škofje Loke, Lari Benedičič iz Martinj Vrha, Heleni Grmek iz Koprivnika in Katarini Jenko iz Žlebov, so lahko spoznale tudi življenje po naših vaseh oziroma na kmetijah. Tudi same izhajajo večinoma iz kmečkih oziroma podeželskih družin. Ko smo se pred odhodom domov pogovarjali o njihovih vtisih, je bil odgovor enoglasen: zelo prijazno smo bile sprejete, dobro in varno smo se počutile, zato se bomo še vrnile. Všeč jim je bila naša hrana, še posebej goveja juha, palačinke in ješprenj. Občudovale so naše dijakinje oziroma dijake, ki morajo zjutraj vstajati tudi ob pol petih, da so pravočasno v šoli, njim, ki bivajo v internatu, pa je dovoljeno spati do pol sedmih zjutraj. Pouk se jim začne uro kasneje in z enournim odmorom za kosilo traja do pol petih popoldne. Nekatera bodo nadaljevala šolanje, druge pa se bodo po končani šoli zaposlile. Večina jih že ve, kje. Ravnateljica Srednje šole Biotehniškega centra Andreja Ahčin, njena pomočnica Monika Rant in organizatorka praktičnega pouka na šoli Veronika Gorjanc so povedale, da bo tudi letos odšlo nekaj njihovih dijakov na prakso na Koroško.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 5. julij 2020 / 09:08

Evropska donacija za Franjo

Zgodba Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope je med enajstimi projekti, ki so na razpisu Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine prejeli evropsko donacijo.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 2. januar 2007 / 06:00

Športnik z odličnimi uspehi

Uroš Nastran, mlad in ambiciozen motorist, živi med nami v vasi Voglje že 20 let. Vse njegovo življenje so mu pozornost, kot sam pravi, pritegnili ekstremni športi, predvsem tisti, ki so dišali po ben...

Splošno / torek, 2. januar 2007 / 06:00

Eleganca stane!

Gala ples v Šenčurju je eleganten, prazničen in predvsem trezen dogodek.

Splošno / torek, 2. januar 2007 / 06:00

Kakovostno preživljanje prostega časa

Društvo prijateljev mladine iz Šenčurja že vrsto let organizira Kviz za bistre glave, ki se ga udeležijo učenci 4. razredov OŠ Šenčur in njenih podružnic iz Voklega, Trboj in Olševka.