V predoru je bila le vaja
V petek popoldne so zaprli predor na Ljubelju, saj so pripravili vajo, s katero so preverili delovanje naprav v predoru in sodelovanje ter pripravljenost sil zaščite, reševanja in pomoči.
Ljubelj – Tokrat je šlo za napovedano enodnevno vajo, ki je potekala samo na slovenski strani predora. Pripravil jo je upravljavec predora Ljubelj, Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, na njej pa so sodelovali: Izpostava Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Kranj, Regijski center za obveščanje Kranj, Občina Tržič, Policijska uprava Kranj in Policijska postaja Tržič, DARS – nadzorni center Hrušica in Prometno-informacijski center Dragomelj ter Center za upravljanje in vodenje prometa na državnih cestah v Dragomlju, DRI upravljanje investicij, d. o. o., Ljubljana, Gasilska zveza Tržič, PGD Bistrica pri Tržiču, PGD Tržič, PGD Križe, PGD Kovor, PGD Kokrica, Javni zavod Gasilsko reševalna služba Kranj, ekipe prve pomoči Gasilske zveze Tržič, Gorenjska gradbena družba, d. d., Kranj, Vigred Elektroinstalacije, d. o. o., Visoko, Skyline, d. o. o., Ljubljana ter Inšpektorat Republike Slovenije za infrastrukturo.
»Tokratna vaja je bistveno manjšega obsega od vaj, ki smo jih izvajali v prejšnjih letih. V preteklosti smo imeli velike vaje zato, ker smo v predoru Ljubelj preizkušali nov koncept reševanja. Tega smo leta 2013 uspešno zaključili, analiza pa je vseeno pokazala določene pomanjkljivosti, ki so se v tem času odpravile. Tako je tokratna vaja namenjena predvsem vzdrževanju kondicije. To pomeni, da gasilci in vsi ostali sodelujoči urijo to, kar smo že določili z načrti,« je ob vaji pojasnil vodja izpostave uprave RS za Zaščito in reševanje Kranj in poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet.
»Vsake toliko let je treba postopke obnavljati, ker se ljudje menjajo, pa moramo skrbeti, da vse službe ohranijo ustrezen nivo pripravljenosti in da ob resnični nesreči lahko uspešno posredujejo,« je še povedal Jernej Hudohmet in pojasnil, da je bilo vseh udeleženih v vaji Predor Podljubelj 2016 okoli sto štirideset.
Največji del gasilcev je bil iz Gasilske zveze Občine Tržič, saj PGD Bistrica Tržič s specialnim predorskim gasilskim vozilom zagotavlja predorsko enoto. »Glede na to, da smo najbliže predora in imamo najkrajšo pot do Ljubelja, smo prevzeli tudi reševanje v predoru in smo se za to tudi usposobili. Če gre za manjšo prometno nesrečo, smo klicani zgolj mi in gasilci iz Kranja, če pa gre za večje nesreče, pa pridejo še druge enote,« je pojasnil Jani Žlindra iz PGD Bistrica pri Tržiču, ki je tudi poveljnik Gasilske zveze Tržič, in dodal, da zadnja leta v predoru Ljubelj k sreči ni bilo nesreč. »Kljub vsemu je vaja dobrodošla, saj z njo preverjamo standardne postopke, ki ji imamo sicer napisne, vendar jih lahko preverjamo le z vajo,« je še dodal Žlindra.
Medtem ko je tekla intervencija v predorski cevi, so zunaj izkoristili priložnost za usposabljanje enot za postavitev in delovanje mesta zdravstvene oskrbe z uporabo prikolice za množične nesreče.