Drugega srečanja rodbine Tavčar se je udeležilo okoli 65 sorodnikov. / Foto: Andrej Tarfila

Srečanje rodbine Tavčar

Po šestnajstih letih so se na rodbinskem srečanju zopet srečali potomci Maruše in Martina Tavčar iz Podgore. Kronologija rodbine sega v leto 1768.

Minulo soboto, natanko 16 let in en dan po prvem rodbinskem srečanju pri čebelarskem domu v Žireh, so se, tokrat na pikniku v Crngrobu, srečali člani rodbine Tavčar, ki izvira z domačije Pr' Kamšku v Podgori v Poljanski dolini. Drugega srečanja se je v želji spoznati se in utrditi vezi udeležilo okoli 65 sorodnikov, potomcev Maruše in Martina Tavčarja. »V času od prvega srečanja smo dobili tudi osmo generacijo rodbine, ki šteje že 15 članov. Poleg tega smo skupaj s tetami, strici, bratranci in sestričnami zbrali toliko moči in poguma, da nam je uspelo narisati družinsko drevo in napisati kronologijo rodbine, ki sega v leto 1768 z Martinom Tavčarjem in njegovo izvoljenko Marušo Jesenko. Na osnovi zbranih podatkov lahko rečemo, da rodbino v 247 letih sestavlja že osem generacij, v katere je vključenih 145 oseb oz. 45 družin. Najstarejši živeči član rodbine Jožef Tavčar šteje 94 let in pol, najmlajši Žiga Tavčar pa mesec in pol,« je poudaril Vili Tavčar, ki je skupaj s sestrično Zlato Tavčar organiziral rodbinsko srečanje.

Na pikniku je tako sorodnike pričakala tudi knjiga, ki na 72 straneh natančno opisuje rodbino. Ideja o izdelavi družinskega drevesa in kronološkem zapisu o rodbini sega že v leto 1999, ko so se sorodniki srečali prvič. Pobudo je dal že omenjeni Jožef Tavčar, a do uresničitve ni prišlo in tudi poskusi v kasnejših letih niso obrodili sadov. Nato je njegov nečak Vili Tavčar v začetku letošnjega leta odločno zavihal rokave in v pol leta napisal knjigo, v največjo pomoč pa mu je bil prav stric Jožef, ki je o rodbini vedel največ in je tudi imel največ zbranih zapisov. »Glede na to, da sem v izdelavo družinskega drevesa vložil veliko dela, truda in časa, je moja želja, da bodoči člani rodbine nadaljujejo s pisanjem kronike rodbine,« je še dejal Vili Tavčar in dodal, da upa, da se bodo stiki med sorodniki ohranili.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 27. januar 2011 / 07:00

Simpatična in nagajiva Jerca

Sveža budilkarica Jerca je na svoji zabavi doživela pravo ´modno revijo´. Glavna manekenka je bila seveda sama, Pečo in Miha pa sta ji s tem, ko sta ji pripravila kup preoblačenj, želela povedati, da...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 24. julij 2013 / 13:21

Ameriški animator in postavna Gorenjka

Nastja in Mike sta se spoznala pred dvema letoma, poročila pa sta se v soboto v objemu gorenjske narave in prijetnega slovensko-ameriškega razpoloženja.

Zanimivosti / sreda, 24. julij 2013 / 13:13

Kruh za izraelske turiste

V Žitovi leški pekarni pečejo kruh in pecivo košer za skupino izraelskih turistov, ki bivajo v Kranjski Gori. Peč je prišel prižgat rabin in bo gorela kar tri tedne.

Jezersko / sreda, 24. julij 2013 / 13:09

Za več pridelave doma

Evropska parlamentarka Zofija Mazej Kukovič je v okviru projekta in natečaja Hrana za zdravje in delovna mesta obiskala Dava Karničarja na Jezerskem.

Kultura / sreda, 24. julij 2013 / 13:05

Umetnost izpred tisočletij

V Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju je na ogled gostujoča razstava z naslovom Življenje v glini, na kateri je predstavljena neolitska umetnost na tleh Beograda.

Šport / sreda, 24. julij 2013 / 12:59

Mladi hokejisti že vadijo na ledu

Od začetka julija je na Bledu znova ledena ploskev, na njej pa trenutno poteka tradicionalna poletna hokejska šola Cansport, ki jo vodijo priznani trenerji in demonstratorji.