V pogovoru ob razstavi: (z leve) dr. Andrej Smrekar, ki je na dan odprtja poskrbel za vodenje po galeriji, akademski slikar Bine Rogelj, ki je v galeriji razstavljal lani, in akademski slikar in grafik Vladimir Makuc. (Foto: Tina Dokl)

Legenda slovenske grafike

V petek so v Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost odprli razstavo del, ki jih je akademski slikar in grafik Vladimir Makuc podaril galeriji. Na ogled je 40 grafik iz različnih umetnikovih ustvarjalnih obdobij.

Eden vodilnih slovenskih grafikov zadnjih petdesetih let Vladimir Makuc v Kranju tokrat razstavlja tretjič. Po razstavi leta 2001 je bila pred tremi leti v dveh galerijah na ogled pregledna razstava tako njegovih slikarskih del kot grafik. Tokratna razstava pa obsega okrog štirideset grafičnih listov, ki jih je umetnik podaril kranjski Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost. Makuc je eden najpomembnejših sodobnih slovenskih likovnih ustvarjalcev, ki predstavlja svojevrsten prehod v soustvarjanju tradicije slovenskega intimističnega slikarstva na prehodu iz 20. v 21. stoletje, predvsem pa gre za enega od ključnih predstavnikov tako imenovane »ljubljanske grafične šole«, ki je to likovno smer pri nas postavila v sam umetniški vrh. Kot je sam povedal, se je skoraj trideset let, v tem času smo priča tudi razcvetu ljubljanskega grafičnega bienala, posvečal predvsem grafiki. Prav za svoje grafično ustvarjanje je prejel tudi nagrado Prešernovega sklada (1962) in Prešernovo nagrado (1979).

Da je Vladimir Makuc eden velikih sodobnih mojstrov slovenske likovne umetnosti, potrjuje tudi stalni sodelavec galerije, prof. dr. Lev Menaše, ki je med drugim povedal: »Na ustvarjanje Vladimirja Makuca moramo danes gledati s treh glavnih vidikov. Nanj so vplivale zgodovinske okoliščine, saj je diplomiral leta 1954 in umetniško odraščal v petdesetih letih, ko je pri nas prevladovalo tako imenovano obdobje intimizma. Takrat je veljal za enega tistih mladih umetnikov, ki so iz te smeri odpirali vrata novi umetnosti. Drug pomemben vidik njegovega ustvarjanja gre iskati v šestdesetih letih. Leta 1960 je odšel v Pariz, kjer se je izobraževal pri Johnnyju Friedländerju, znamenitem mojstru barvne jedkanice. Tretji element, ki je bistveno vplival na Makučevo umetnost, je ta, da je po rodu Kraševec, saj je v njegovi motiviki vselej čutiti primorskega duha.« Kot je še dodal Menaše, je donacija, ki je v celoti tudi tokrat na ogled, značilen pregled Makučevih del od 50 let pa do danes. Na tokratni razstavi se srečamo z grafikami v različnih tehnikah delanja plošč in odtisov, po galerijskih prostorih pa nas spremljajo avtorjevi tradicionalni na Kras vezani motivi od značilnih volov, drobnih ptičic, do mrežastih slik, ki predstavljajo kraško krajino

V okviru odprtja razstave je vodenje po njej pripravil dr. Andrej Smrekar iz Narodne galerije Slovenije. Številni so tako prisluhnili dodatnim razlagam o Makučevem ustvarjanju in predvsem o delih, ki so bodo na ogled do 22. maja. V prvem nadstropju galerije je tudi na ogled film o avtorju in njegovem delu avtorja in režiserja Milana Lebana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 19. julij 2009 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Na obisku pri Mileni Ribnikar z Mlake sem opazil, da je ženska, ki ima vse pod kontrolo.

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 15. september 2021 / 16:36

Od Pesmi upora do Našega skladišča

Gledališče Toneta Čufarja vabi v aBONma. Letos je gledališki in glasbeni abonma, oba z zanimivim programom za različne okuse, mogoče plačati tudi z bonom.

Kranjska Gora / sreda, 15. september 2021 / 16:35

Dom Valentina Staniča z novo vremensko postajo

Mojstrana – Ekipa Fakultete za strojništvo, Univerze v Ljubljani, je v okviru projekta LIFE SustainHuts na Dom Valentina Staniča pod Triglavom, ki stoji 2332 metrov nad morjem, namestila vremensko...

Razvedrilo / sreda, 15. september 2021 / 16:34

Niso bili le sošolci, bili so prijatelji

Po petdesetih letih so se prvič srečali nekdanji sošolci in sošolke, ki so osnovnošolsko izobrazbo sklenili v šolskem letu 1970–1971 na Osnovni šoli Matije Valjavca Preddvor.

Tržič / sreda, 15. september 2021 / 16:33

Zahvalili so se jim s priznanji

Tržič – Društvo upokojencev (DU) Tržič že dobrih deset let izvaja projekt Starejši za starejše, kjer prostovoljci ugotavljajo, da je kar precej občanov, ki komaj shajajo s svojimi pokojninami. Druš...

Jezersko / sreda, 15. september 2021 / 15:35

Spomin je še vedno živ

Osrednja slovesnost ob počastitvi praznika Občine Jezersko je tokrat minila v duhu tridesetletnice samostojnosti Slovenije.