Ker je v številnih evropskih državah cepljenih manj kot 95 odstotkov prebivalcev, se lahko bolezni spet pojavijo. Tak je bil primer ošpic – tudi v Sloveniji. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa

Cepljenje je varen ukrep

V zadnjih letih smo zaradi slabše precepljenosti v posameznih evropskih državah priča izbruhom bolezni, še zlasti ošpic. Precepljenost proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je bila na Gorenjskem v letu 2015 le 90,4 odstotna.

Kranj – Od 24. do 30. aprila je potekal Evropski in svetovni teden cepljenja. V zadnjih letih je bilo sicer tudi v naši družbi več pozivov civilne iniciative k pravici do svobode odločanja o cepljenju, kajti po nacionalnem Programu cepljenja in zaščite z zdravili za predšolske otroke je v Sloveniji obvezno cepljenje proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, okužbam s hemofilusom influence tipa b (Hib) ter ošpicam, mumpsu in rdečkam. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pa sporočajo, da je cepljenje enostaven, varen in najučinkovitejši ukrep za zaščito pred nekaterimi nalezljivimi boleznimi. V zadnjih desetletjih je bilo s cepljenjem preprečenih več smrti kot s katerimkoli drugim zdravstvenim ukrepom. Zato pri NIJZ priporočajo pravočasno cepljenje proti nalezljivim boleznim in svetujejo prebivalcem, da svojega zdravnika povprašajo, katera cepljenja jim še priporoča, da s tem zaščitijo sebe, svoje najbližje in tudi svojo okolico.

Nasprotniki cepljenja opozarjajo, da imajo cepiva celo vrsto škodljivih in dolgoročnih neželenih učinkov, zaradi katerih lahko celo umremo. Pri NIJZ pojasnjujejo, da cepiva kot vsa zdravila lahko povzročijo tudi neželene učinke, vendar nobeden od njih praviloma ni tako resen kakor bolezen, ki jo preprečujejo. Pogosto so bolezni, ki jih preprečujemo s cepljenjem, veliko bolj nevarne, opozarjajo pri NIJZ. Posledica otroške paralize je lahko ohromelost, posledici ošpic pa vnetje možganov ali slepota. V nekaterih primerih se te bolezni lahko končajo tudi s smrtjo. »Precepljenost otrok proti nalezljivim boleznim na Gorenjskem je iz leta v leto slabša. Precepljenost proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je bila na Gorenjskem v letu 2015 le 90,4 odstotna oziroma bili smo drugi najslabši v Sloveniji, kar je zaskrbljujoče s stališča kolektivne imunosti. Najslabša precepljenost je bila v Ljubljani 89,6 odstotna, najboljša v Murski Soboti, 98,5 odstotna. Kar se tiče precepljenosti proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi in okužbam Hib v letu 2015 je stanje na Gorenjskem boljše, saj dosegamo 95,3 odstotno precepljenost,« je sporočila doc. dr. Irena Grmek Košnik, dr. med., vodja Delovne skupine za nalezljive bolezni pri kranjski območni enoti NIJZ. Ker je v številnih evropskih državah cepljenih manj kot 95 odstotkov prebivalcev, se lahko bolezni spet pojavijo. Od leta 2005 so o primerih ošpic poročali iz Avstrije, Belgije, Danske, Francije, Nemčije, Italije, Švice in Velike Britanije pa tudi iz Slovenije.

Tetanus je huda, a čedalje redkejša bolezen

Rezultati sistematičnega cepljenja proti tetanusu, ki se je v Sloveniji začelo leta 1951, so zelo dobri, saj že vrsto let nismo zabeležili tetanusa pri novorojenčkih, otrocih niti pri mlajših odraslih. V Sloveniji zadnja leta zbolijo le posamezne starejše necepljene osebe, ki so se okužile pri delu v naravi.

Cepljenje proti humanim papiloma virusom (HPV) se, kot še nekatera druga, npr. cepivo proti pnevmokoknim okužbam, proti gripi izvaja kot neobvezno cepljenje. Po zadnjih podatkih je bilo v gorenjski regiji proti HPV precepljenih 34,6 odstotka šestošolk, slovensko povprečje je bilo 44,8 odstotka; za primerjavo: na Koroškem je bilo leta 2014 proti HPV cepljenih kar 76,8 odstotka šestošolk.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 20. maj 2011 / 07:00

Za nesrečo kriv voznik

Za ponedeljkovo prometno nesrečo nemškega avtobusa na gorenjski avtocesti je bil kriv 54-letni voznik, saj je bil avtobus brezhiben, so sporočili iz policije.

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 21. julij 2020 / 22:06

Voda je dražja zaradi investicij

Vseh sedem občinskih svetov občin, na območju katerih oskrbo s pitno vodo zagotavlja Komunala Kranj, je potrdilo nove elaborate o oblikovanju enotnih cen, ki veljajo od začetka tega meseca.

Gorenjska / torek, 21. julij 2020 / 21:58

Pravo poletje šele avgusta

»Vročinskega vala, kot kaže, do konca julija ne bomo dočakali,« pravi meteorolog Branko Gregorčič.

Zanimivosti / torek, 21. julij 2020 / 21:55

Praznovala na vrhu Triglava

Mira in Janko Stušek sta petdeset let zakona oziroma zlato poroko v soboto praznovala z vzponom na vrh Triglava.

Izleti GG / torek, 21. julij 2020 / 21:51

Vila Bled skozi čas (1)

Cesta svobode vas na Bledu pripelje do Vile Bled. Gorenjci se o njej pogovarjamo redko, še manjkrat zaidemo vanjo, razen mogoče iz radovednosti, ko turistično obiščemo Bled ali nas premami...

Gospodarstvo / torek, 21. julij 2020 / 21:47

Uničili skoraj pol tone sadja in zelenjave

Inšpektorji za hrano so v posebnem nadzoru stojnic odvzeli 420,8 kilograma sadja in zelenjave.