V LTH ugotovljenih že za 35 milijonov terjatev
Podatki o stanju terjatev LTH v stečaju se dnevno spreminjajo. Do 3. oktobra bo znana končna vsota.
Škofja Loka – »Stečaj družbe Loške tovarne hladilnikov – LTH je velik in zahteven stečaj, ki bo trajal verjetno kar nekaj let,« nam je v četrtek pojasnil stečajni upravitelj Dušan Taljat. Trenutno preizkušajo kar 535 prijavljenih terjatev, saj je treba do 3. oktobra sodišču predati seznam preizkušenih terjatev. Seštevek terjatev se tako stalno spreminja, od prve informacije o nekaj več kot dvajsetih milijonih evrov je trenutna vsota že presegla 35 milijonov evrov. Poseben problem so tudi tako imenovane ločitvene pravice, ko gre za upnike, katerim je LTH zastavil premoženje za zavarovanje terjatev. Ti namreč imajo prednost pred poplačili drugih upnikov, tudi terjatev delavcev. Slednje obsegajo neizplačane plače pred uvedbo stečaja in do 15. junija ter plačilo neporavnanih prispevkov in davkov državi. Terjatve iz naslova plač še niso izračunane, znano pa je, da LTH državi dolguje okoli 3,5 milijona evrov. Ker je bil pretežni del premoženja zastavljen, je po oceni Taljata malo možnosti za to poplačilo, oziroma bodo deleži poplačila skromni.
Druga plat nalog stečajnega upravitelja je ugotavljanje premoženja in posledično stečajne mase. Kot nam je povedal Dušan Taljat, so cenitve nepremičnin, opreme, tehnične dokumentacije in zalog v glavnem končane in oblikovan je tudi že predlog za prodajo. Zaradi visokih fiksnih stroškov vzdrževanja bi namreč želeli, da do prodaje funkcionalne celote pride čim prej. Predlog sodišču s izklicno ceno 20,2 milijona evrov je že oddan. Pričakujejo, da ločitveni upniki temu ne bodo oporekali. Nekaj zanimanja, pogovorov in ogledov je bilo. Posebna prodajna enota je linija za izdelavo zamrzovalnih skrinj, ki je sicer v pretežni lasti leasingodajalca. Dogovori o nakupu s turškim kupcem so v zaključni fazi.
Ker je potapljanje podjetja trajalo dalj časa, nam je stečajni upravitelj potrdil, da so se dogajale tudi razne nepravilnosti. Vodstvo je v tem času nekatere dele prodajalo in s tem neenakopravno plačevalo nekaterim upnikom, kar so po stečajni zakonodaji prepovedana dejanja. Za konkretno prodajo blagovne znamke podjetju nekdanjega direktorja (Agovitu) za pol milijona evrov je bila že vložena izpodbojna tožba. Druga prepovedana dejanja še preverjajo, večje težave bodo s takimi posli v tujini.