
Okoli dvesto jih je kljubovalo vremenu
Na osrednji proslavi ob prvem maju, prazniku dela, na Pristavi v Javorniškem Rovtu je okoli dvesto obiskovalcev, ki so kljubovali slabemu vremenu, nagovoril podpredsednik sindikata SKEI Vili Novak.
Jesenice – Osrednjo prvomajsko proslavo na Jesenicah, ki že tradicionalno poteka na Pristavi v Javorniškem Rovtu, je zaradi slabega vremena letos obiskalo precej manj obiskovalcev. V prireditvenem šotoru se je tako zbralo okoli dvesto obiskovalcev, ki so poudarili, do so si delavci pred dobrimi stotimi leti izborili več pravic, a prvi maj kot praznik dela vse bolj vračamo v čase, ko je delavskih pravic vse manj. Zbrane obiskovalce je pozdravil Jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, ki je poudaril pomen praznika in nekatere nove pridobitve občine Jesenice v minulem letu ter izpostavil velik gospodarski potencial Jesenic s številnimi uspešnimi izvozno usmerjenimi podjetji.
Slavnostni govornik, podpredsednik sindikata kovinske in elektro industrije SKEI Vili Novak, je poudaril, da je na dan, ki ga zaznamujejo delavski protesti, sindikati opozarjajo na krivice: »Ko smo se odločali za samostojno Slovenijo, nam je bilo obljubljeno marsikaj. Do politike moramo biti kritični, saj skoraj nič od obljubljenega niso realizirali. V upravljanje so dobili dokaj razvito državo s pridnimi delavskimi rokami in naravnimi bogastvi. Če pa pogledamo današnjo sliko, pa lahko ugotovimo, da imamo za zahvalo veliko število delavcev in delavk, ki zaslužijo ravno toliko, da se stežka prebijajo iz meseca v mesec, veliko število delavcev živi na pragu revščine, upokojence, ki dobijo ravno toliko pokojnine, da lahko plačajo položnice, in mlade, ki se kljub službi ne morejo osamosvojiti, srečneži pa so tisti, ki službo sploh imajo.«
Kot je še poudaril Novak, Slovenci radi oproščajo, a ne smejo pozabiti 25 let laži in ponižanj s strani politikov, ki so eni in isti ves ta čas: »Enkrat jim bo treba povedati, da so vse zapravili, vključno z našim zaupanjem. Tudi za sindikate velja, da nismo popolni, a smo edini pravi zaveznik delavskega gibanja v Sloveniji. Pogajanja z delodajalci so vedno težja, a ko bo padel SKEI, bo padlo tudi sindikalno gibanje. Junija nas čaka kongres, po katerem sem prepričan, da nič več ne bo, kot je bilo, jeseni pa bomo obrnili novo plat zgodbe v odnosu do delodajalcev in politike.« Obiskovalci praznovanja so v en glas poudarjali pomen praznika dela v današnjih težkih časih za delavstvo in opozarjali, da srednjega sloja ni več, kar ocenjujejo kot zelo nevarno, saj ko oblast udari po revežih, ti kmalu nimajo več česa izgubiti.