Avtorica mandal Vlasta Bider na svoji prvi razstavi

Prostori v pisanih barvah

V preddverju občinske stavbe v Kamniku je te dni na ogled razstava mandal Vlaste Bider.

Kamnik – Kamničanka Vlasta Bider je svojo poklicno pot posvetila aranžerstvu, čopičem in barvam pa se je intenzivneje posvetila z upokojitvijo, in čeprav mandale slika že petnajst let, so v sredo v prostorih občinske stavbe odprli njeno prvo razstavo. Še te – kot pravi – ne bi bilo, če je k temu ne bi spodbudili njeni najbližji. V televizijski oddaji Dan najlepših sanj so ji namreč pripravili presenečenje in jo opogumili, da svoja dela pokaže tudi širši javnosti.

»Razstavila sem okoli 25 mandal, ki sicer krasijo moj dom. Mandale imajo na nas prav poseben vpliv. Pomenijo mir in pot k sebi, čisti meditaciji in odklopu od vsega zunanjega hrupa. To je delo za mojo dušo. Mandale namreč vselej slikam v stanju popolne meditacije. Takrat vedno pozabim na vse okoli sebe, zelo me pomirjajo in izredno uživam v tem. Ker pa je za to delo potrebno prav posebno razpoloženje, je potreben tudi čas – večje mandale tako nastajajo tudi po dva tedna,« nam je avtorica povedala na odprtju in nam razložila, da mandale ustvarja z akrilnimi barvami na platno, da rada uporablja žive barve in keltske, vilinske in staroegipčanske simbole ter da se je pri tej tehniki treba držati svete geometrije, zato mora vse biti v zlatem rezu. Značilnost njenih mandal je tudi uporaba zlatih lističev, s katerimi poudarja določene vzorce.

Načrtov in želja za po svoji prvi razstavi, ki bo na ogled še vse do 20. maja, ima še veliko. Med drugim si želi ustvariti tudi serijo bolj impresivnih mandal v pastelnih barvah. Odprtje razstave je spremljal tudi odličen kulturni program, za katerega sta med drugim poskrbela nekdanji baritonist SNG Opera in balet Ljubljana Zdravko Perger ter priznana slovenska sopranistka SNG Opera in balet Ljubljana Olga Gracelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / / 07:00

Največ izgube z bazenom

Občinski svetniki v Železnikih so se na zadnji seji seznanili s finančnim planom Javnega zavoda Ratitovec.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 2. marec 2009 / 07:00

Zaradi predrzne vožnje v zapor?

Starejši mladoletnik iz okolice Kranja je v sredo s predrzno vožnjo pošteno namučil kranjske policiste.

Kronika / ponedeljek, 2. marec 2009 / 07:00

S ceste na travo

Domžale - Prejšnji ponedeljek nekaj minut po 8. uri so Operativno komunikacijski center v Ljubljani obvestili o hudi prometni nesreči pri Domžalah. Kot so sporočili, se je 5...

Kronika / ponedeljek, 2. marec 2009 / 07:00

Kriminal

Ponoči v trgovino Šenčur - V noči na torek je nekdo vlomil v trgovino v Šenčurju. Iz nje je ukradel blagajno z dvesto evri gotovine in več oblačil, sk...

Zanimivosti / ponedeljek, 2. marec 2009 / 07:00

Pustne norčije skozi fotografski objektiv

Šenčur – V Muzeju Občine Šenčur poteka razstava fotografij slovenskih pustnih mask avtorja Primoža Hienga z naslovom Zamrznjeni norčavi čas. Hieng je v zadnjih sedmih leti...

Zanimivosti / ponedeljek, 2. marec 2009 / 07:00

Gorjanski fantje s plohom odganjali zimo

Gorje – Veseli sprevod se je začel v Krnici. Dvaintrideset gorjanskih fantov je v spremstvu konjenikov in mask ter ob poskočnih zvokih vleklo ploh mimo šole, farne cerkve pred za...