Prevc nič več na Elanovih smučeh
Elan ukinja program skakalnih smuči, denar iz skakalnega programa naj bi usmerili v krepitev Elanove znamke v ZDA, Kanadi in Franciji.
Elan sicer uspešno posluje, skupina Elan je v letu 2015 povečala prihodke na 71,3 milijona evrov, čisti dobiček družbe pa je po revidiranih podatkih znašal 3,8 milijona evrov. Tudi letos se nadaljuje uspešno poslovanje, prihodki iz poslovanja matične družbe so v prvem kvartalu višji za več kot 30 odstotkov glede na enako obdobje lani, predvsem v diviziji vetrne energije.
Begunje – Novo vodstvo begunjskega Elana, ki ga sestavljajo trije tujci, je sprejelo odločitev, da bodo izločili program skakalnih smuči. In to v letu, ko je Peter Prevc na elankah osvojil kristalni globus in s tem poskrbel za najboljšo možno promocijo Elana. Kot so pojasnili v Elanu, so se za to odločili zaradi novih strateških usmeritev, v skladu s katerimi naj bi krepili predvsem program alpskih smuči. Program skakalnih smuči je bil sicer marketinški, in ne prodajni, so pojasnili, in je v strukturi izdatkov za marketing predstavljal pomemben delež. »Sredstva iz skakalnega programa bomo tako preusmerili v aktivnosti za krepitev znamke na ključnih trgih, kjer sponzorstvo skakalnega športa doslej ni prineslo želenih učinkov (ZDA, Kanada, Francija), ter v preoblikovanje trženjskih aktivnosti v smeri digitalnega marketinga,« so zapisali. Dodali so, da si želijo poiskati prevzemnika programa skakalnih smuči, ki bi lahko na osnovi dolgoletnih izkušenj in nabranega znanja uspešno nadaljeval proizvodnjo. »Pogovori v tej smeri še potekajo. V Elanu se bomo potrudili in pomagali pri vzpostavitvi programa, z namenom nadaljevanja proizvodnje vrhunskih skakalnih smuči – tako za mlade nadobudne skakalce kot tudi za vrhunske športnike,« so dodali in zatrdili, da so izjemno ponosni na skakalno preteklost in s tem povezane uspehe, še posebej na letošnje uspehe Petra Prevca. »Vsi nanizani uspehi bodo za vedno zapisani v pestri zgodovini blagovne znamke Elan,« so dejali.
Bodo proizvodnjo zadržali v Sloveniji?
Kaj odločitev upravnega odbora Elana pomeni za slovenske smučarske skakalce, še posebej za Petra Prevca, pa tudi za smučarskoskakalne klube, smo vprašali na Smučarsko zvezo Slovenije. Predstavnik za odnose z javnostmi Tomi Trbovc je dejal, da imajo konec tedna sestanek s predstavniki Elana, do takrat pa zadeve ne komentirajo. Prav tako za komentar za zdaj ni dosegljiv Peter Prevc. Smo pa za komentar dogajanja dobili serviserja Aljošo Branca, ki je bil zadolžen tudi za Elanove smuči Petra Prevca. »Ta novica nas je vse presenetila. Vse informacije, ki so krožile z novimi lastniki, so bile, da naj bi skakalni del tekmovalne službe ostal. Uspehi so bili veliki, bila je to dobra promocija za Elan. Skušali smo dobiti čim več novih, kvalitetnih skakalcev. Sedaj pa se je zgodba v enem dnevu podrla. Šok je bil seveda velik in tega nisem pričakoval. Žal mi je, da nobenega lastnika nisem srečal, da bi se pogovorili na štiri oči, da bi povedal tehten razlog poleg financ. Moje mnenje je, če bi samo rezultate Petra Prevca in Sare Takanaši marketinško pravilno izkoristili, bi tukaj veliko dobili, vendar novi lastniki na tem področju niso nič naredili. Finančno seveda je minus, bi pa se dalo narediti drugače, ne tako drastičnega ukrepa. Pripravljali smo že novo skakalno smučko za test in nekaj novosti.« Na Elanu so bili na sestanku v ponedeljek, zraven je bil tudi Peter Prevc in tako informacijo dobil iz prve roke.
V preteklih dneh je bilo prebrati tudi, da se poraja ideja, kako nadaljevati proizvodnjo skakalnih smuči znotraj Elanovih prostorov ali zunaj njih. Branc informacije včeraj ni zanikal, ni pa še mogel dati konkretnejših podatkov: »Iščemo vse možne variante, da to naše slovensko znanje ne bi šlo v pozabo. Nič še ni dokončno. Dogovor vseh vpletenih je, da dokler ne bo jasno, ne dajemo izjav, ko in če bo, pa boste takoj izvedeli. Časa ni, morali bi že začeti delati. Tudi tekmovalci, ki so bili na Elanu, še čakajo. Ostala sta samo še dva proizvajalca skakalnih smuči, kar za skakalni šport ni dobro. Ne gre samo za tekmovalce, so tudi otroci, ki bodo potrebovali material, ne samo pri nas, tudi v tujini. Trg se je skrčil in dva proizvajalca zagotovo ne bosta mogla narediti skakalnih smuči za potrebe celega sveta. Če ostane tako, kot je, bodo najbolj prikrajšani vsi, ki skačejo.«
Odločitev, ali se bo in na kakšen način proizvodnja skakalnih smuči v Sloveniji nadaljevala in pod katerim imenom, naj bi bila znana kmalu.