Grbančavost plodov paradižnika
V Sloveniji so potrdili prvo najdbo virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika (ToBRFV).
Okuženi plodovi so drobnejši, imajo rumene ali rjave lise in so zgrbančeni, rastline zaradi okužbe lahko tudi propadejo. Zgrbančeni plodovi niso primerni za prodajo, posledica je lahko velika gospodarska škoda.
Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v okviru nacionalnega monitoringa ugotavljanja navzočnosti virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika ugotovila prvi primer najdbe tega virusa v Sloveniji, to so potrdili tudi rezultati analiz uradno odvzetih vzorcev, ki jih je opravil laboratorij Nacionalnega inštituta za biologijo. Uprava je takoj po potrditvi virusa odredila prve ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja virusa.
Virus ToBRFV je nov in nevaren karantenski rastlinski virus, ki ogroža pridelavo paradižnika in paprike. Okuženi plodovi so drobnejši, imajo rumene ali rjave lise in so zgrbančeni, rastline zaradi okužbe lahko tudi propadejo. Zgrbančeni plodovi niso primerni za prodajo, posledica je velika gospodarska škoda. Za zdravje ljudi in živali virus ni nevaren, na daljše razdalje se prenaša s sadikami in semenom plodov. Pred leti so ga z uvoženim semenom vnesli tudi na območje Evropske unije, Evropska komisija je tedaj predpisala ukrepe za preprečevanje vnosa virusa v unijo in za širjenje znotraj unije. Virus je ne glede na to navzoč v več državah članicah unije. V Sloveniji so se že letos spomladi srečali s tveganjem za vnos virusa pri dobavi semena paprike iz Češke republike, ki je bilo sicer uvoženo iz Kitajske. Pri ponovnem testiranju semena se je izkazalo, da je okuženo, zato je uprava za varno hrano takoj ustavila nadaljnje trgovanje z njim ter odredila uničenje okuženega semena in sadik, pridelanih iz okuženega semena, in obvezno izvajanje higienskih in drugih ukrepov.
Virus se med nasadi in znotraj njih prenaša s stroji, orodjem, embalažo, rokami, obleko pa tudi s kontakti med rastlinami in žuželkami. Širi se zelo hitro, je tudi zelo obstojen, saj v ostankih in odpadkih okuženih rastlin, v tleh ali rastnem substratu, na strojih, orodju in opremi, obleki in embalaži lahko preživi tudi več mesecev.
Uprava opozarja pridelovalce paradižnika, paprike in feferonov, da redno pregledujejo svoje nasade in da jo v primeru suma na navzočnost bolezenskih znamenj takoj obvestijo. Pomembno je tudi, da izvajajo preventivne higienske ukrepe.