Reševalci GRS Škofja Loka na praktičnem delu usposabljanja – uporabi helikopterja v reševalni akciji / Foto: Maja Bertoncelj

Reševalci na usposabljanju s helikopterjem

Škofja Loka – Reševalci Društva GRS Škofja Loka so imeli v četrtek drugi del rednega periodnega usposabljanja za 'modul A' za podaljšanje licenc in dela s helikopterjem v reševalnih akcijah, ki poteka vsaka tri leta. V vaji je tokrat sodeloval helikopter Slovenske vojske cougar, ki je na voljo tudi za operacije gorske reševalne službe.

»Sodelovalo je trideset udeležencev, ki so bili razporejeni v ekipe, v vsaki je bil poškodovanec in štirje reševalci. Usposabljanje je organizirano v dveh delih: pretekli teden je potekalo teoretično usposabljanje, ki je vključevalo predavanje in pisni test, danes pa je na vrsti praktično urjenje. Glavna vaja je bila vstopanje in izstopanje ter vnašanje in iznašanje ponesrečenca na nosilih. Na prvi točki v Lipici je to potekalo v prizemljenem stanju helikopterja, na drugi strani reke Sore pa v malce zahtevnejšem terenu v lebdečem položaju. To je za reševalno akcijo kar običajen postopek. Vaja je bila uspešna, reševalci so jo izvajali pravilno. Bistveno je, da se nihče ni poškodoval,« je pojasnil Matej Brajnik, eden izmed sedmih inštruktorjev letalskega reševanja v Gorski reševalni zvezi Slovenije.

Periodično usposabljanje vsaka tri leta morajo opraviti reševalci vseh sedemnajstih društev v Sloveniji. »Uriti se je treba v vseh segmentih. Ko razmere to dopuščajo, je vpoklican v reševanje helikopter in gorski reševalci morajo znati delati tudi v takšnih situacijah,« je še dejal Brajnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Vodice / torek, 18. marec 2014 / 11:27

Šola bo varčnejša in lepša

V občini Vodice je vse nared za energetsko sanacijo osnovne šole, ki bo hkrati dobila tudi prenovljeno, arhitekturno enotno zunanjo podobo. Naložba je vredna 800 tisoč evrov.

Objavljeno na isti dan


Tržič / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Priporočila podjetju Bios

Nadzorni odbor Občine Tržič je pripravil poročilo o rednem nadzoru občinskega podjetja Bios za leto 2006, s katerim je seznanil občinski svet na februarski seji.

Zanimivosti / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Pestro kulturno dogajanje

Člani Kulturnega društva Tabor Podbrezje so imeli lani vrsto prireditev, ki so popestrile življenje v vasi.

Škofja Loka / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Petdeset smeri za petdeset let

Franc Langerholc - Cac si je darilo za rojstni dan pripravil kar sam, saj mu je uspelo, da je v enem dnevu preplezal kar petdeset športno plezalnih smeri.

Gospodarstvo / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

V Merkurju rast na vseh področjih

V četrtek je nadzorni svet Merkurja na redni seji obravnaval nerevidirano letno poročilo Skupine Merkur v lanskem letu in ugotovil, da je bilo poslovanje uspešno.

Splošno / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Njeni in naši sladki spomini

V Galeriji Ivana Groharja razstavlja mlada slikarka Barbara Kastelec iz Žirov. Njena obetavnost je že prerasla v odlično avtorico z razpoznavnim slikarskim slogom.