
Moja olimpijska norma
To je projekt, s katerim lahko svojo telesno pripravljenost izboljšate ob podpori ekipe športnih strokovnjakov. Testirate se lahko do 30. aprila, tudi prek spletne aplikacije.
Kranj – Ena najpomembnejših nalog Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), krovne športne organizacije v Sloveniji, je povečati delež gibalno aktivnih. To je tudi namen projekta, ki so ga poimenovali Moja olimpijska norma, s katerim želijo mlade in nekoliko starejše, tiste brez kondicije in tiste odlično pripravljene, spodbuditi h gibalni aktivnosti, povabiti, da testirajo svojo telesno pripravljenost, jo z rednimi treningi izboljšajo in dosežejo svojo olimpijsko normo.
Začetno telesno pripravljenost so merili s Cooperjevim tekaškim testom na 2400 m, ki so potekali na dogodkih v petih slovenskih mestih, tudi v Kranju, ali prek mobilne aplikacije Team Slovenia, s katero lahko testiranje vsak opravi sam – še do 30. aprila. »Rezultat služi za osnovo, na podlagi katere Roman Kejžar, uradni trener projekta, določi posameznikovo olimpijsko normo. Vsak bo svojo lovil na zaključnem dogodku 18. junija v Ljubljani. Čisto vsak začetni rezultat šteje. Cooperjev test lahko namreč opravimo tudi s hojo. Ob redni vadbi bo napredek še toliko bolj pohvale vreden in razveseljiv,« pravijo v OKS. Roman Kejžar svetuje počasen in postopen začetek: »Ko začenjate teči, je telo spočito in prvih nekaj treningov lahko poteka nad pričakovanji, ljudje takrat pogosto prekoračijo svoje zmožnosti in kaj kmalu pride do utrujenosti in z njo do padca motivacije, ob pretiravanju pa tudi do poškodb. Zato začnite postopoma, s kombinacijo hoje in teka, počasi stopnjujte napor, vključujte različne vaje, po naporu se nujno raztegnite … Skratka, trenirati je treba z občutkom in znanjem.« Strokovno olimpijsko ekipo poleg Kejžarja sestavlja še Petra Zupet (športna zdravnica), Nace Gartner (fizioterapevt), Nada Rotovnik Kozjek (specialistka za športno prehrano) in Aleš Vičič (športni psiholog).
Strokovno vsebino boste našli na spletnih straneh www.mojanorma.si, saj jo bodo v osemtedenskem času priprav, ki ga boste imeli na voljo, da dosežete svojo olimpijsko normo, za vse udeležence projekta zagotavljala omenjena petčlanska ekipa športnih strokovnjakov.