Napovedali spremembe prostorskega načrta
Občinski svetniki Občine Bohinj so na minuli seji občinskega sveta sprejeli občinski prostorski načrt. Ob sprejetju že napovedane spremembe in dopolnitve, do prihodnje seje pa bodo zavrnjene vloge tudi obrazložene.
Bohinjska Bistrica – Po skoraj osmih letih prizadevanj so občinski svetniki Občine Bohinj na seji prejšnji teden v drugem branju potrdili enega najpomembnejših občinskih dokumentov, občinski prostorski načrt. Pri pripravi načrta so se soočali s številnimi težavami, predvsem zaradi množice potrebnih soglasij in številnih soglasodajalcev, in tudi usklajevanja so bila izjemno zahtevna in dolgotrajna. Kot so povedali pripravljavci načrta iz Ljubljanskega urbanističnega zavoda, so po javnih razgrnitvah prejeli okoli 380 pripomb. Po prvi razgrnitvi so jih upoštevali okoli tretjino, po drugi pa polovico, na podlagi stališč do teh pripomb pa so pripravili tudi predlog prostorskega načrta, ki so ga posredovali soglasodajalcem. V minulem tednu je občina prejela večino potrditev, nazadnje zavoda za varstvo narave in ministrstva za okolje. Po soglasnem sprejetju občinskega prostorskega načrta so občinski svetniki sprejeli tudi sklep, da se takoj po objavi v uradnem listu začne postopek spremembe in dopolnitve občinskega prostorskega načrta z enomesečnim rokom za zbiranje pobud.
Kot je povedal župan Franc Kramar, je s tem zaključen prvi del osemletnega napora, takoj pa bodo pristopili tudi k spremembam in dopolnitvam sprejetega prostorskega načrta. »Verjamem, da ljudje ne razumejo, zakaj je trajalo toliko časa. Dejstvo je, da gre za štirideset soglasodajalcev, da moraš z vsakim posebej komunicirati, se usklajevati, nekatere stvari je bilo treba uskladiti večkrat. Zadovoljen sem, da nam ga je uspelo uskladiti in sprejeti, a imam mešane občutke, saj je nekaj pobud domačinov izpadlo iz prostorskega načrta. Zaradi tega mi je zelo hudo, zato je pobuda, da takoj začnemo s spremembami in dopolnitvami načrta zelo na mestu,« je dejal Kramar in dodal, da bodo zato v roku meseca dni zbrali te pobude in takoj začeli s postopkom, saj bi domačinom radi omogočili, da si v domačem kraju zgradijo hišo, če imajo za to možnost. »Proti koncu usklajevanj so izpadle neke stvari, ki so mi povsem nerazumljive, saj so šle skozi vsa branja in razgrnitve, tik pred zdajci pa je prišlo negativno mnenje enega od 'smerničarjev'. Dejansko na to nimamo veliko vpliva, smo pripravljavec in plačnik načrta, odločajo pa institucije izven Bohinja, največ jih je seveda v Ljubljani, kjer odločajo o prostoru za nas, ki tukaj živimo,« je še dodal Kramar. Na pobudo svetnice Vesne Arh bodo na Občini Bohinj do prihodnje občinske seje pripravili obrazložitev, zakaj so bile nekatere pobude zavrnjene in kdo jih je zavrnil, ter objavili kriterije in merila, na podlagi katerih so bile pobude zavrnjene. Pobudo podpira tudi župan Kramar, saj ocenjuje, da je prav, da Bohinjke in Bohinjci izvedo, kdo jim ob tem, ko vsi očitki letijo na občino, dejansko kreira usodo. Upa, da za spremembe in dopolnitve ne bo znova potrebnih skoraj osem let. »Pri sprejemanju smernic sem pogosto imel občutek, da ne gre vselej za strokovne odločitve, temveč tudi za osebne poglede, kar pa se mi ne zdi prav.«