»Narili« za trinajst tisoč evrov
Divji prašiči so lani v gorenjskih loviščih lastnikom zemljišč povzročili za skoraj trinajst tisoč evrov škode. Upravljavci lovišč so škodo poravnali z izplačilom odškodnine in z delom.
V zavodu za gozdove na podlagi podatkov za zadnjih štirinajst let ugotavljajo, da letom z nižjim odstrelom divjih prašičev praviloma sledi porast njihovega števila in s tem tudi večja škoda.
Kranj – Upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju so lani kmetom oz. lastnikom zemljišč za škodo, ki jo je povzročila divjad, izplačali skupno 10.095 evrov odškodnine, ob tem pa so opravili še 667 delovnih ur, največ pri ravnanju travne ruše, ki so jo razrili divji prašiči. Skupna odškodnina, izplačana v denarju ali poravnana z delom, je torej znašala 13.429 evrov, kar je bil drugi najnižji znesek v zadnjih petih letih in tudi za petino nižji kot leto prej. Kot ugotavljajo v zavodu za gozdove, kjer vsako leto ob pripravi letnega načrta za lovsko upravljavsko območje tudi analizirajo škode od divjadi, je bila lani prijavljena škoda nekaj višja od skupnega zneska poravnane škode, za kar je razlog v tem, da nekateri oškodovanci niso zahtevali denarnega oz. materialnega nadomestila. Nekaj škode je bilo tudi v gozdovih, predvsem v mladih smrekovih sestojih, vendar pa lastniki gozdov takšne škode praviloma ne prijavljajo oz. jo prijavijo le takrat, ko je tolikšna, da je ogrožena trajnost sestojev. Obseg škod v gozdovih je sicer odvisen od trajanja in debeline snežne odeje, lani so bile škode po jelenjadi zaradi ugodnih vremenskih razmer po oceni zavoda dokaj znosne.
Upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju že po tradiciji največ odškodnin izplačajo za škodo po divjem prašiču. V zadnjem desetletju so predstavljale okrog 70 odstotkov celotne odškodnine, lani, ko so jo ovrednotili na 12.899 evrov, je delež presegel 90 odstotkov. Vseh škodnih primerov je bilo 69 – v 53 primerih je bila škoda na travni ruši, v 16 primerih pa na kmetijskih pridelkih (koruzi). V šestih primerih so upravljavci lovišč škodo odpravili tako, da so odškodovancu poravnali travno rušo ali zaščitili mladje. Škoda, ki so jo povzročile ostale vrste divjadi – srna, jelen, muflon in siva vrana, je bila zanemarljiva.
Od 41 lovišč so lani prijavo škode prejeli v štirinajstrih loviščih, pri tem pa so v dvanajstih izplačali odškodnino v denarju, v dveh pa so škodo poravnali z delom. Večina prijav in izplačil je bila v loviščih jugozahodnega dela območja, kjer je tudi številčnost divjega prašiča največja. Največ škodnih primerov so lani beležili v loviščih Medvode – 22, Škofja Loka – 16 in Toško čelo – 12.