Arboretum v novi podobi
V Arboretumu Volčji Potok so letošnjo zimo dokončno zaključili sanacijo velike škode po žledolomu in park obogatili z vrsto novih pridobitev. Konec meseca pripravljajo že 25. spomladansko razstavo.
Volčji Potok – Arboretum je te dni že odet v pisane barve spomladanskega cvetja, glavnino del pa so zaposleni v parku opravili jeseni in pozimi.
»Zelo nas veseli, da nam je končno uspelo sanirati večino škode po žledolomu, pri čemer smo glavni poudarek namenili varnosti obiskovalcev. Posadili smo 110 velikih in 1100 manjših dreves in grmovnic, uredili smo vodotoke in jezera ter utrdili njihove bregove in obnovili več kot pet kilometrov poti, ki obiskovalce zdaj pripeljejo tudi do najbolj skritih kotičkov parka,« je na nedavni novinarski konferenci povedal direktor Arboretuma Volčji Potok Aleš Ocepek.
Lotili so se tudi obnove grajskih ruševin na vrhu hriba sredi parka, s katerimi imajo velike načrte. Ruševine gradu, ki je do šestnajstega stoletja gospodaril okolici, so močno poškodovala drevesa, padla v žledolomu, zdaj pa so zidovi strokovno sanirani. Skupaj z zavodom za varstvo kulturne dediščine in ministrstvom za kulturo pripravljajo program za pridobitev evropskega denarja, s čimer bi točko uredili v razgledišče, ruševine pa predstavili kot pomembno arheološko dediščino. Ena od pomembnejših pridobitev letošnjega leta je bistveno povečan rožni vrt, ki je dobil povsem novo podobo. »V zgornjem rožnem vrtu ob Velikem jezeru smo število vrtnic podvojili, tako da jih zdaj raste že 600 različnih sort. Ograjo smo podrli in rozarij povezali s preostalim parkom. Skoraj tristo različnih sort vrtnic bo zacvetelo tudi v spodnjem rožnem vrtu, ki je zasajen vzhodno od vstopnega drevoreda. Zbirki smo dodali tudi vrtnice iz vzhodne Evrope. Računamo, da bomo prihodnje leto, ko bomo gostili svetovno konferenco vrtničarjev, lahko pokazali že tisoč sort vrtnic,« je povedal Matjaž Mastnak.
Že to poletje se bodo lotili težko pričakovane ureditve novega vhoda v park, v katerem bodo uredili tudi primerne sanitarije in trgovino. Naložba je vredna 450 tisoč evrov, polovico stroškov bo plačalo ministrstvo za kulturo, saj je Arboretum javni zavod, preostalo pa Arboretum sam. Prav zato si v parku tudi letos želijo velikega obiska. Največ obiskovalcev pričakujejo med 23. aprilom in 2. majem, ko pripravljajo že tradicionalno spomladansko razstavo cvetja in sejem vrtne opreme. V parku bo prvič zacvetelo tristo sort tulipanov, sto več kot lani, ob tem pa še 200 tisoč narcis, 140 tisoč dvoletnic, dva tisoč cesarskih tulipanov in mnogo drugega cvetja. Znova bodo v parku postavili dinozavre, za najmlajše so uredili Deželo pravljičnih junakov, naredili pa so tudi osem metrov dolgega in štiri metre visokega mamuta.