
Na tradiciji do novih zmag
Tekaški smučarski klub Triglav Kranj praznuje sedemdeset let delovanja. Iz njihovih vrst je prišlo kar štirinajst olimpijcev. V zgodovini so dosegli vrsto uspehov, največji je bronasta olimpijska medalja Vesne Fabjan. »Velike ambicije imamo tudi za naprej,« pravi v. d. direktorja kluba Viktor Vauhnik.
Kranj – Sedemdeset let delovanja TSK Triglav Kranj so obeležili v četrtek s slavnostno akademijo, na kateri so se zbrali nekdanji in sedanji tekmovalci kluba, njihovi starši in drugi. To je bilo druženje športnikov različnih generacij.
Več kot sto naslovov državnih prvakov
TSK Triglav je med najštevilnejšimi in najuspešnejšimi klubi v teku na smučeh in biatlonu v državi, članice pa tvorijo jedro slovenske reprezentance v teku na smučeh. »V bogati zgodovini so naši tekmovalci dosegli vrsto odličnih uspehov, vključno z medaljo z olimpijskih iger in medaljami s tekem za svetovni pokal, v državnem merilu pa smo osvojili več kot sto naslovov državnih prvakov v različnih kategorijah teka in biatlona. Bogato zgodovino teka in odlične tekmovalne dosežke so v vseh teh letih soustvarjali Matevž in Gašper Kordež, Roman Seljak, Milena Kordež, Maks Jelenc, Ivo Čarman, Andreja Grašič, Tomas Globočnik, Maja Benedičič, Tadeja Brankovič, Vesna Fabjan, Barbara Jezeršek in še mnogi drugi odlični tekmovalci in tekmovalke, ki se jim uspešno pridružuje mlajša generacija z Leo Einfalt ter Anamarijo in Janezom Lampičem na čelu,« pravi Viktor Vauhnik, v. d. direktorja kluba, v katerega je vključenih več kot sto petdeset članov ter približno šestdeset tekmovalcev. Zanje skrbi pet trenerjev: Rok Šolar, Andrej Špelič, Tadeja Brankovič Likozar, Milena Kordež in Marija Mubi.
Zbrane je po sedemdesetletni zgodovini kluba v sliki in besedi popeljala Milena Kordež. Sledil je razgovor z legendo smučarskega teka v Sloveniji Janezom Pavčičem, del dvournega programa pa je bila tudi zanimiva okrogla miza s tremi nekdanjimi olimpijci, Maksom Jelencem, Ivom Čarmanom in Tadejo Brankovič Likozar, ter tremi najboljšimi sedanjimi reprezentantkami, Vesno Fabjan, Leo Einfalt in Anamarijo Lampič. Slišali smo, da je razlika med nekoč in danes tudi v tem športu ogromna. »Vsak je imel v svojem žepu 'maže', servis sta bili pa leva in desna roka. Ko si dobil žulj na eni roki, si uporabil drugo. Pred startom je prišla prav tudi klobasa in zaseka,« je spomine obujal Maks Jelenc. Včasih niso mislili, da bo kdo iz kluba osvojil olimpijsko medaljo. »Nismo bili tako blizu, tudi približno ne. Če si se uvrstil v trideseterico, si bil že 'kaps'l'. So rekli, da si dober. Nismo imeli tako visokih ciljev«,« je dejal Ivo Čarman, ki je bil nosilec bakle na olimpijskih igrah v Sarajevu. Visoke cilje in tudi uspehe je v biatlonski karieri imela Tadeja Brankovič Likozar, ki je sedaj v klubu trenerka. »Zelo sem vesela, da lahko svoje znanje predajam naprej mladim,« je povedala.
Tekmovalke, ki jim jih zavida tudi tujina
Da se TSK Triglav lahko ponaša z olimpijsko medaljo, je poskrbela Vesna Fabjan, ki je ob predvajanju posnetka finala sprinta v prosti tehniki iz Sočija čustveno podoživljala te nepozabne trenutke osvojitve bronaste medalje: »Verjela sem, da bo to moj Soči. Tisto sezono sem živela za to tekmo. To je bil največji izziv, ki mi je uspel s podporo celotne ekipe. V naslednji sezoni prihaja svetovno prvenstvo. Izzivov je še dovolj. Imam bronasto medaljo, nimam še srebrne in zlate.« Na koncu sta nekaj besed povedali še mladi tekmovalki, ki sta že pokazali velik potencial in na kateri gre računati tudi v prihodnje: Lea Einfalt in Anamarija Lampič.
Optimistično v prihodnost gledajo tudi v TSK Triglav: »V prihodnjo tekmovalno sezono vstopamo z visokimi tekmovalnimi pričakovanji, v okviru svojega poslanstva pa bomo veliko energije in naporov vložili v vzgojo mladih tekmovalcev ter v ohranitev zadovoljstva pri druženju tekmovalcev, staršev in drugih podpornikov kluba, ki smo jim zelo hvaležni, da nam stojijo ob strani,« je povedal Vauhnik.