Kordež spet v zaporu
Nekdanji prvi mož Merkurja Bine Kordež je v ponedeljek vnovič prestopil prag zapora na Dobu.
Kranj – Nekdanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež od ponedeljka v zaporu na Dobu spet prestaja sedem let in šest mesecev zaporne kazni, na kolikor je bil na podlagi sporazuma o priznanju krivde za 11 kaznivih dejanj konec januarja obsojen na ljubljanskem okrožnem sodišču. Obenem mu je sodnik Srečko Škerbec naložil še plačilo 23.500 evrov stranske kazni. Ker pa je po obsodbi na prvem sojenju za zapahi že prebil leto dni in tri mesece, dokler ni vrhovno sodišče sodbe razveljavilo, se bo ta čas od dodeljene kazni odštel, tako da bo Kordež zaprt še najdlje šest let in tri mesece. Po prestani polovici kazni bo sicer lahko zaprosil za pogojni izpust.
Kordežu so na ljubljanskem okrožnem sodišču najprej sodili zaradi nezakonite preprodaje trgovskega centra Primskovo. V tej zadevi je bil septembra 2012 zaradi zlorabe položaja in ponareditve poslovnih listin obsojen na pet let zapora in plačilo 39.504 evrov denarne kazni. Višje sodišče mu je kazen kasneje dvignilo na šest let in pet mesecev zapora, po pravnomočnosti sodbe pa je odšel v zapor na Dobu. Zapustil ga je konec oktobra 2014, ko je vrhovno sodišče ugodilo njegovi zahtevi po varstvu zakonitosti, sodbo razveljavilo, zadevo pa vrnilo v ponovno odločanje na prvostopenjskem sodišču.
Med čakanjem na začetek vnovičnega sojenja pa se je Kordež novembra lani s specializiranim državnim tožilstvom pogodil za vseh enajst kaznivih dejanj, zaradi katerih je nad njim potekal kazenski pregon. Sodišče mu je na podlagi sporazuma za priznano nadaljevano kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti in kaznivo dejanje ponareditve listin izreklo kazen sedem let in tri mesece zapora. Kljub priznanju pa je Kordež po izreku sodbe dejal, da pri nezakonitih transakcijah osebno ni prejel nobenega premoženja, da ni ničesar ukradel ter da ni načrtno delal škode. »Ker pa je tožilstvo ocenilo, da so bile nekatere transakcije v nasprotju z zakonodajo, sem se odločil za priznanje krivde v izogib vsem dolgotrajnim sodnim postopkom, ki bi sicer potekali ... Veliko podjetij je šlo v Sloveniji v stečaj zaradi napačnih odločitev, tudi mojih. Jaz za to sprejemam odgovornost, večina drugih niti ne,« je poudaril januarja.