Občina naj bo prijazna starejšim
To si želijo tako organizatorji kot udeleženci konference za starejše, ki je minuli četrtek potekala v Medgeneracijskem centru Kranj.
Kranj – »Ljudska univerza v kranjski občini izvaja dejavnost medgeneracijskega sodelovanja in zaznali smo potrebo po še več dejavnostih za starejše. Tako smo se odločili tudi za organizacijo današnje konference, njen glavni namen pa je, da skupaj s starejšimi oblikujemo konstruktivne pobude za še prijaznejše okolje za starejše prebivalce občine. Gre zlasti za zdravo in aktivno preživljanje prostega časa in s tem tudi zviševanje kakovosti življenja,« je v imenu organizatorjev povedala direktorica Ljudske univerze Kranj Mateja Šmid, ki se je skupaj z drugimi zaposlenimi odločila, da v novi Medgeneracijski center Kranj povabijo različne goste, od strokovnjakinj z Nacionalnega inštituta za zdravje, Gerontološkega društva, Inštituta Antona Trstenjaka, pa tudi iz kranjske občine, Centra za socialno delo Kranj, medgeneracijskega društva Z roko v roki in Ljudske univerze Jesenice. Polna dvorana Medgeneracijskega centra je bila dokaz, da starejše v Kranju teme, kot so najpogostejše zdravstvene težave s staranjem prebivalstva, sprejemanje starosti, starosti prijazno mesto pa tudi socialni varstveni in drugi programi za starejše, še kako zanimajo, pozorno pa so prisluhnili tudi različnim projektom za starejše.
»Vsi skupaj smo dobili zelo veliko konkretnih informacij – tako z racionalne ravni kot tudi z inštitutov, kar vse je koristno za Kranj in tudi politiko v Kranju. Mislim, da se na Mestni občini Kanj dobro zavedajo sprememb v družbi, zato je bil tudi ustanovljen Medgeneracijski center, ki je namenjen tudi različnim programom za starejše, od socializacije do druženja in posredovanja znanj. Vsi skupaj vemo, da so starejši pomemben del družbe in nadejam se, da bo šel razvoj še naprej in da bo kranjska občina res postala starosti prijazna občina,« je poudarila Mateja Šmid, tudi kranjski župan Boštjan Trilar pa je bil navdušen nad velikim odzivom starejših, ki so se udeležili konference.
»Mislim, da imamo v kranjski občini za starejše lepo poskrbljeno. Letno občina starejšim namenja milijon sto dvajset tisoč evrov, in sicer prek Doma upokojencev, skrbi na domu, socialnih programov, Medgeneracijskega centra ... Radi pa bi poskrbeli tudi za aktivno in zdravo življenje in staranje, pri čemer pa nas bodo vodile ravno vaše spodbude,« je zbrane pozval župan Trilar, vodja Urada za družbene dejavnosti pri Mestni občini Kranj Daša Meglič pa je povedala, da starejši nad 65 let v občini predstavljajo dobrih sedemnajst odstotkov prebivalcev.