
Prodaja stanovanj še raste
Na slovenskem nepremičninskem trgu se je lani nadaljeval, sicer v nekoliko zmanjšani meri, trend rasti prodaje stanovanj. Podobno je bilo tudi na Gorenjskem.
Kranj – Trend rasti prometa na slovenskem nepremičninskem trgu, ki se je leta 2014 začel z občutno oživitvijo stanovanjskega trga, se je z nekoliko zmanjšano močjo nadaljeval tudi lani, medtem ko so cene stanovanjskih nepremičnin ostale na približno enaki ravni, v rednem letnem poročilu ugotavlja Geodetska uprava RS (GURS). Kot ugotavljajo, so na povpraševanje po nepremičninah ugodno vplivali predvsem pozitivni socialno-gospodarski dejavniki, kot so gospodarska rast, rast zaposlovanja in plač, deflacija in zgodovinsko nizke obrestne mere. Promet s stanovanji je z nekoliko zmanjšano močjo rasel tudi na Gorenjskem.
V GURSU ugotavljajo, da povpraševanje po stanovanjskih nepremičninah za lastno uporabo narašča tako na sekundarnem kakor na primarnem trgu, zaradi znižanja cen, nizkih bančnih obresti, nestabilnih trgov vrednostnih papirjev in razmeroma nizke obdavčitve nepremičnin pa so vse bolj privlačne tudi finančne naložbe v stanovanjske nepremičnine. V Sloveniji je sicer evidentiranih približno 844 tisoč stanovanjskih enot, od tega kar 62 odstotkov v eno- in dvostanovanjskih hišah, njihova posplošena vrednost pa je okoli 71 milijard evrov.
Lani so v Sloveniji evidentirali okoli 28 tisoč kupoprodajnih poslov z nepremičninami, ki so bili sklenjeni na prostem trgu ali javnih dražbah. Njihova skupna vrednost je znašala okoli 1,6 milijarde evrov. V primerjavi z letom 2014 se je število evidentiranih poslov povečalo za dva odstotka, njihova skupna vrednost pa za štiri odstotke. Predlani se je sicer število prodaj in nakupov nepremičnin povečalo za 10 odstotkov, njihov vrednostni obseg pa kar za 22 odstotkov.
Na Gorenjskem nižja povprečna cena
GURS je lani na Gorenjskem v primerjavi z letom 2014 evidentiral za pet odstotkov več prodaj stanovanj v večstanovanjskih stavbah. Povprečna cena rabljenega stanovanja (1450 evrov/kv. meter) se je komaj opazno znižala, tako da je dosegla rekordno nizko vrednost od začetka sistematičnega spremljanja. Povprečna cena rabljenega stanovanja v Kranju je lani znašala 1560 evra/kv. meter in se je v primerjavi z letom 2014 zvišala za dva odstotka. V nasprotju z ostalo Gorenjsko se je v Kranju prodaja rabljenih stanovanj zmanjšala za desetino. V Škofji Loki je bila lani povprečna cena rabljenega stanovanja 1530 evrov/kv. meter, v Radovljici 1520 evrov, v Tržiču 1150 evrov in na Jesenicah 1030 evrov. V turističnih krajih, kjer so bile cene stanovanjskih nepremičnin pred krizo najbolj precenjene, so te med krizo tudi najbolj padle, ugotavljajo v GURS-u. Povprečna cena rabljenega stanovanja v Kranjski Gori je tako lani znašala 2060 evrov/kv. meter, na Bledu pa 1700 evrov.
Na Gorenjskem se sicer zaloge neprodanih stanovanj iz preteklih let počasi praznijo, saj je bila velika večina stanovanj, zgrajenih v letih 2008 do 2010, v stečajih propadlih investitorjev v zadnjih dveh letih vendarle prodana. Kljub temu da prodaja novih stanovanj še vedno poteka počasi, so se na trgu že začela pojavljati dokončana stanovanja iz nekaterih prej ustavljenih projektov pa tudi iz novih, v glavnem manjših projektov.
Manj prometa s hišami
Po popolnem zamrtju prodaje hiš s pripadajočim zemljiščem v letih 2012 in 2013 je v letu 2014 promet z njimi na Gorenjskem močno oživel, lani pa se je spet zmanjšal za pet odstotkov. Zaznati je, da so njihove cene že nekoliko v porastu. Trend padanja prometa in cen zemljišč za gradnjo na Gorenjskem se je lani nadaljeval. Prodajala so se skoraj izključno zemljišča za gradnjo samostojnih hiš, povprečna površina prodanega zemljišča je bila 940 kvadratnih metrov. Povprečna cena zemljišča za gradnjo je znašala 93 evrov/kv. meter. Prodaja kmetijskih in gozdnih zemljišč je ostala na približno enaki ravni kot v letu 2014.