Obdolženi Aleksander Tepeš je sodnemu senatu dejal, da si od psihiatričnega zdravljenja veliko obeta in ga bo skušal čim bolje izkoristiti. / Foto: Gorazd Kavčič

Nad sestro v neprištevnosti

Ker je bil 37-letni Kranjčan Aleksander Tepeš decembra lani, ko je z nožem napadel starejšo sestro, neprišteven, bo moral namesto v zapor na obvezno zdravljenje v psihiatrično ustanovo.

Kranj – Petčlanski senat Okrožnega sodišča v Kranju pod vodstvom sodnice Marjete Dvornik je v četrtek 37-letnemu Kranjčanu Aleksandru Tepešu, ki je decembra lani z nožem skušal ubiti starejšo sestro Janjo, izrekel varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v enoti za forenzično psihiatrijo kliničnega centra v Mariboru. Tako je tudi predlagala kranjska tožilka Helga Dobrin, saj obdolženi po ugotovitvah sodnega izvedenca psihiatrične stroke Branka Brinška zaradi psihične bolezni ni mogel razumeti in imeti v oblasti svojega ravnanja, zaradi ugotovljene neprištevnosti pa ne more kazensko odgovarjati za svoje dejanje, ki je sicer imelo zakonske znake kaznivega dejanja poskusa uboja. Tepešu, ki je bil pred šestnajstimi leti zaradi podobnega napada na sestro, tedaj v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, na kranjskem sodišču obsojen na leto in pol zapora, je senat zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšal pripor.

Četrtkovo sojenje je delno potekalo za zaprtimi vrati, saj je bila javnost med pričanjem psihiatra Branka Brinška napotena iz sodne dvorane. Še pred tem je tožilka Dobrinova pojasnila, da je obdolženi 17. decembra lani v večernih urah najmanj desetkrat z nožem zamahnil proti sestri in jo najmanj dvakrat udaril po glavi tako močno, da je zlomil konico na nožu in jo pri tem ranil. Ker je vmes posegla mati, mu je sestra utegnila zbežati.

Obdolženi Aleksander Tepeš je sodnici uvodoma dejal, da sprejema mnenje sodnega izvedenca psihiatra, da si od zdravljenja veliko obeta in da ga bo skušal čim bolje izkoristiti. Ker na vprašanja ni želel odgovarjati, je sodnica prebrala zapisnika njegovih zaslišanj v sodni preiskavi in na policiji. Tedaj je sestro, s katero ne komunicira od petnajstega leta starosti, označil za nasilno pošast, ki da ga že vse življenje ponižuje in ustrahuje, pretepala naj bi tudi svoji mamo in staro mamo. Ko se je po prvem napadu vrnil iz zapora, se je sestra zaradi strahu za lastno varnost preselila k stari mami v spodnji del njihove stanovanjske hiše. Leta 2010 je začel obiskovati psihiatra, dobil je zdravila, ki so njegovo stanje nekoliko izboljšala. Ko je njihov učinek začel popuščati, je šel k drugi psihiatrinji, da bi dobil učinkovitejša zdravila. Kaj je sprožilo decembrski napad na sestro, obdolženi policistom ni znal povedati. Spominjal se je, da je v kuhinji vzel nož in odšel v spodnje prostore, kjer je sestra z mamo gledala televizijo. Hitro je stopil do nje in začel z nožem mahati proti njej. Po dejanju je zbežal v zgornjo kopalnico, kjer je hotel vse svoje prihranke vreči v školjko, da jih ne bi dobila sestra, ko bi njega odpeljali. Dejal je še, da si ne predstavlja, da bi s sestro še živel pod isto streho.

Oškodovanka Janja Tepeš se je odpovedala premoženjsko-pravnemu zahtevku, enako pa tudi pričanju na glavni obravnavi. Že v preiskavi pa je povedala, da je z mamo gledala televizijo, ko je prišel brat. Hodil je drugače kot po navadi, noža pa sprva sploh ni videla. Ko je mati brata odtegnila stran, je zbežala v sobo in poklicala policijo. Zakaj jo je napadel, ni znala povedati, saj se tistega dne ni zgodilo nič posebnega. Prav tako ji ni znano, zakaj se je brat boji, zanikala pa je, da bi bila kdaj nasilna do njega, matere ali stare mame.

Obdolženčeva mati je v preiskavi zanikala, da bi jo hčerka kdaj pretepala. Po njenih besedah sta se sin in hči v otroštvu povsem normalno razumela, po prvem napadu pred šestnajstimi leti pa sta pazila, da se nista srečala. Poudarila je še, da sin noža od tedaj sploh ni uporabljal, niti pri hrani. Mati je sicer vedela, da sin jemlje zdravila, ne pa tudi za kaj, ker je to skrival. Tudi obdolženčev stric je v preiskavi povedal, da ni nikoli opazil, da bi njegova nečakinja tepla mamo, proti koncu je zanjo celo zelo lepo skrbela.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / ponedeljek, 5. maj 2008 / 07:00

RAGOR lani brez izgube

Razvojna agencija Zgornje Gorenjske (RAGOR) je po besedah direktorja Steva Ščavničarja lani poslovala brez izgube. Izpolnili so večino zastavljenih ciljev, rezultat poslovanja je bil zadov...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 4. april 2016 / 13:55

Nad sestro v neprištevnosti

Ker je bil 37-letni Kranjčan Aleksander Tepeš decembra lani, ko je z nožem napadel starejšo sestro, neprišteven, bo moral namesto v zapor na obvezno zdravljenje v psihiatrično ustanovo.

Šport / ponedeljek, 4. april 2016 / 13:51

Jaka Primožič odlično začel sezono

Kolesarska klasika Gent–Wevelgem v Belgiji je med bolj znanimi dirkami po kockah, letos pa se je na njej izkazal mladi savčan Jaka Primožič.

Kultura / ponedeljek, 4. april 2016 / 13:49

Najprej vas obrijejo

Letošnji Teden slovenske drame je odprla krstna izvedba odrske priredbe kultne radijske igre Butnskala avtorjev Emila Filipčiča in Marka Derganca. Pod režijskim vodstvom Vita Tauferja sta moči v kopro...

Kamnik / ponedeljek, 4. april 2016 / 13:49

Ustvarjali so iz odpadne kartonske embalaže

Kamnik, Radovljica – V programu Ekošola so letos že deseto leto zapored pripravili projekt Ekopaket, ki je namenjen pravilnemu ravnanju z odpadno embalažo za mleko in sokove ter spodbujanju izdelav...

Jesenice / ponedeljek, 4. april 2016 / 13:48

Bolnišnica lani brez izgube

V Splošni bolnišnici Jesenice so zabeležili pozitiven poslovni izid v višini 230 tisoč evrov, ki jih bodo v celoti namenili za pokrivanje izgube iz preteklih let.