Darilo za potrpežljivost
Ko sem dunajski prijateljici potožila, da v nočeh polne lune slabo spim, mi je podarila zdravilo: zvočno knjigo Danielle Steel Traumvogel (Sanjska ptica), v originalu Lone eagle (Samotni orel), dolgo deset zgoščenk!!! Tako poslušanje s spancem premaga celo bleščečo luno, prileže pa se med boleznijo. Avtorica (v slovenščino je prevedenih okoli 40 njenih uspešnic), ki ji pravijo tudi kraljica ljubezenskih romanov, se je rodila 1947 judovsko-nemškemu očetu iz slovite bavarske pivovarske dinastije Löwenbräu in materi, hčerki portugalskega diplomata. Otroška leta je preživela v Franciji, študijska pa začela v New Yorku. Steelova ima devet otrok, sedem svojih, dva pa je primožila. Poročena je bila petkrat. Prvikrat je rekla »da« pri devetnajstih letih in isto leto izdala tudi prvi roman. Prvi soprog je bil bankir, drugi zapornik, obtožen posilstva, tretji narkoman, četrti mogočen ladjar in peti uspešen vinar. Šesti naj bi postal hollywoodski lepotec George Hamilton, a se očitno ni izšlo. Doslej je izdala 97 romanov, ki so bili vsi po vrsti uspešnice, ob številu izvodov se ti pa v glavi zvrti! 630.000.000 izvodov njenih del v devetinšestdesetih državah in triinštiridesetih jezikih! Na njeni knjižni polici je tudi biografija sina Nika Traina, žrtve bipolarne motnje, nadarjenega glasbenika, ki je storil samomor. Živi in ustvarja deloma v San Franciscu, v palači, zgrajeni kot francoski baročni grad 1913 s 55 prostori in fantastičnim pogledom na ocean. Zlobni jeziki trdijo, da je bil v tej palači najbolj človeški prikupen pujsek, ki so ga krstili za Coco Chanel. Ob panorami Daniellinega življenja in dela pa je to lahko tudi samo zavist. Računalnik ji ni blizu in menda še vedno tipka na staro olympio, v ognju pa ima lahko – kot trdijo založniki – pet projektov hkrati. Zadnja leta daljša obdobja živi in dela v Parizu, od koder po spletu pošilja v svet tako imenovana pariška pisma. Zelo rada ima visoko modo in občuduje Karla Lagerfelda. Kakšen recept naj zdaj popestri moje vedenje o tej prodorni ženski, jed, ki je pogosta v San Franciscu ali v kakšnem pariškem bistroju? Variant s tortiljami je še in še. Naj bo
Kalifornijski piščanji ovitek (Californian chicken wrap)
Za 4 osebe potrebujemo: 8 rezin mesnate slanine, 2 skodelici kuhanega in drobno narezanega piščanca, sol, poper, 1 mango, narezan na kockice, 6 žlic majoneze, 2 žlici limetinega soka, pol žličke limoninega soka, 1 velik ali 2 majhna avokada, 4 velike pšenične tortilje, 2 skodelici narezane ledenke, 1 paradižnik, narezan na kockice, čilijevo omako po želji.
Slanino opečemo v ponvi in jo položimo na papirnato brisačo, da se odcedi odvečna maščoba. V skledo damo piščanca, 3 žlice majoneze, mango, limetin sok, solimo in popramo.
Olupimo avokado, odstranimo koščico in sadež grobo zmečkamo z vilicami, poškropimo z limoninim sokom, solimo, popramo in dodamo še 3 žlice majoneze.
Tortiljo namažemo z avokadovo zmesjo 2,5 cm od roba. Na sredo damo četrt solate, četrt paradižnika, četrt manga, 2 rezini slanine in četrt piščanca. Zvijemo jo kot palačinko in jo prerežemo na pol. Pa dober tek!