V Cerkljah enako kot v Ljubljani
Bralca iz Cerkelj skrbi uvedba odvoza embalaže na tri tedne ter ukinitev zabojnikov za embalažo na ekoloških otokih. V Snagi odgovarjajo, da posebnih težav ne pričakujejo.
Cerklje – Ravnanje z odpadki v občini Cerklje z aprilom prevzema ljubljanska Snaga, kar prinaša tudi nekaj sprememb. Med njimi sta odvoz embalaže na tri tedne in ukinitev zabojnikov za embalažo na ekoloških otokih, kar je zmotilo enega od naših bralcev. Kot je zapisal, so bili že ob dosedanjem dvotedenskem odvozu njihovi zabojniki za embalažo polni: »Ne vem, kje jo bomo odlagali po ukinitvi zabojnikov za plastiko na otokih. Verjetno v najbližji gozd, ker vsi nimamo prevoza, da bi jo vozili v zbirni center.«
Snaga je občane Cerkelj opremila z 240-litrskimi zabojniki za embalažo; če eden ne bo zadoščal, pa je možno naročiti še dodatnega, s katerim ne bo nobenih stroškov, je pojasnila Snagina svetovalka za odnose z javnostmi Nina Sankovič. Kot pravi, ne pričakujejo nobenih posebnih težav, ker da jih tudi uporabniki v Mestni občini Ljubljana in devetih primestnih občinah, kjer zabojnike za embalažo že več kot tri leta praznijo na tri tedne, nimajo. Tudi tam je Snaga s številnih eko otokov umaknila zabojnike za embalažo. »Že v osnovi so bili ti zabojniki mišljeni za občasne dodatne ali izredne količine embalaže, ki nastanejo v gospodinjstvih, a so potem, po uvedbi zabojnikov pred lastnim pragom, pogosto vanje romali manjši kosovni odpadki, pa gradbeni in mešani, marsikomu pa so na njegovi poti iz kake druge občine služili kot priročen način za znebitev lastnih odpadkov, kar je bila težava predvsem ob vpadnicah v Ljubljano,« je povedala Sankovičeva. Meni, da bi ob povprečni 'produkciji' embalaže v povprečno veliki družini morale kapacitete zabojnika zadostovati za tri tedne, sicer pa svetujejo, da se plastenke in pločevinke od pijač pred odlaganjem stisnejo, kartonska embalaža pa zloži, saj je tako možno odložiti do desetkrat več odpadkov.