Zimzelen za dostojno starost
Starost uporabnikov storitev Varstveno-delovnega centra Kranj se viša, najstarejši stanovalec v njihovi bivalni enoti ima devetinšestdeset let. Dom za starejše v tem primeru ne bi bil ustrezna izbira, kot uspešen pa se je izkazal program Zimzelen. Letos so prejeli tudi soglasje resornega ministrstva za sprejem štirinajstih novih uporabnikov v program dnevnega varstva.
Kranj – Dobro leto dni znotraj Varstveno-delovnega centra (VDC) Kranj deluje diferenciran program Zimzelen. Za zdaj je vanj vključenih osem uporabnikov, stanovalcev bivalne enote VDC Kranj, ki zaradi starosti ali bolezni potrebujejo drugačno strukturiranost in organizacijo storitve vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji. Kot je pojasnila direktorica VDC Kranj Mirjana Česen, so za vsakega od njih poiskali program in aktivnosti, ki sledijo njihovim potrebam in jim omogočajo ohranjanje vitalnosti. Tako se jim je po eni strani upočasnil življenjski ritem, po drugi strani pa je teh osem uporabnikov prek te storitve še vedno vključenih v delovno in socialno okolje, ki predstavlja kakovost njihovega življenja. Dejavno sodelujejo pri načrtovanju in izvedbi raznolikega programa; od zdravstvenih delavnic, obiskov knjižnice, gospodinjskih opravil do izletov, treningov socialnih veščin, vsebin za ohranjanje motoričnih spretnosti in za ohranjanje funkcionalnih sposobnosti. »Pomembno je, da ohranjajo znanja in spretnosti, da jim z ustreznimi pristopi omogočimo ohranjanje čim višje stopnje samostojnosti. Rdeča nit vseh aktivnosti je gibanje, s katerim poleg vsakodnevnih vaj za preprečevanje nastanka ali poslabšanje demence skrbimo za kakovostno življenje v starosti,« je poudarila Mirjana Česen.
V enotah VDC Kranj v Tržiču, Šenčurju, Kranju in Škofji Loki je trenutno 135 uporabnikov in še 24 jih je v bivalni enoti Škofja Loka. Njihova povprečna starost se viša in je zdaj že več kot štirideset let. Najstarejši uporabnik je star 69 let, najstarejša uporabnica 61. Zato je še toliko aktualnejše vprašanje, kako jim zagotoviti dostojno starost. Njihovi svojci, ki so skrbeli zanje, tudi sami postajajo stari, onemogli, domovi za starejše pa za odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju zaradi potrebne specifične obravnave niso ustrezna izbira, bolj izhod v sili. Programe, kot je Zimzelen, v razvoju podpira tudi pristojno ministrstvo, kar je pomemben korak v razvoju stroke in odgovor na sodobne potrebe in razbremenitev teh stisk.
Na čakalni listi za vključitev v program dnevnega varstva VDC Kranj je trenutno 43 prosilcev. »Prejeli smo že soglasje ministrstva, da bomo letos program lahko razširili za 14 novih uporabnikov; maja jih bomo vključili 12, septembra še dva,« je spodbudno novico sporočila sogovornica in dodala, da imajo v načrtu za letošnje leto še širitev v institucionalnem varstvu, v luči deinstitucionalizacije z manjšo stanovanjsko enoto, pa tudi v dnevnem varstvu, saj bodo po letošnjih širitvah kapacitete v vseh enotah VDC Kranj zapolnjene.