
Življenjske zgodbe na Youtubu
Življenjske zgodbe štiridesetih Gorenjk in Gorenjcev, večina jih je starejših od osemdeset let, so v obliki videoposnetkov dostopne na spletnem portalu YouTube.
Jesenice – Življenja Gorenjcev je naslov projekta, ki so ga nedavno uresničili na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske (RAGOR). V njem so na imeniten način, s pomočjo sodobnih spletnih orodij, ohranili še žive spomine na nekdanje čase. Posneli so namreč življenjske zgodbe štiridesetih Gorenjk in Gorenjcev in njihove pripovedi o tem, kako so živeli nekoč, v obliki videoposnetkov objavili na spletnem portalu YouTube.
Kot je povedal vodja projekta na RAGOR-ju Klemen Klinar, se na agenciji že vrsto let ukvarjajo z ohranjanjem žive kulturne dediščine. Njihov najbolj poznan projekt je bilo zbiranje starih hišnih imen, kjer so se srečali s številnimi starejšimi domačini. »Pogovori s temi ljudmi so nas spodbudili k izvedbi projekta Življenja Gorenjcev. Privedli so nas namreč do spoznanja, koliko zanimivih zgodb, življenjskih izkušenj v sebi nosijo naši najstarejši. Poleg tega so to še živi pričevalci o življenju v drugačnih časih, v časih, ko je bila edina igrača doma narejena punčka iz cunj, ko so otroci v šoli manjkali, ker je bilo treba pomagati doma na kmetiji, in ko se je v trgovini kupilo le sladkor, olje in sol, ostalo pa je bilo treba pridelati doma. Življenja ljudi, s katerimi smo posneli pogovore, je najmočneje zaznamovala druga svetovna vojna. Nekateri so bili mobilizirani v nemško vojsko in so izkusili grozote vojnih front, nekateri so se pridružili 'gošarjem', kakor so takrat pravili partizanom, nekateri so vojno preživeli kot izgnanci ali taboriščniki, spet drugi, nekoliko mlajši, pa se vojne spominjajo kot časov z nemško učiteljico in policijsko uro. Poleg življenjskih zgodb je bil namen projekta obeležiti tudi narečne govore na Gorenjskem,« je povedal Klemen Klinar. Intervjuvanci so z nekaj izjemami starejši od osemdeset let, najstarejša sogovornica Marica Globočnik iz Kranjske Gore jih šteje že častitljivih 98. »Vsem bi se na tem mestu še enkrat zahvalil za njihovo pripravljenost deliti svoje spomine. Pričevanja so bogat pomnik in večkrat tudi opomin na drugačne čase, ko so bili zadovoljstvo, prijateljstvo, poštenje in veselje kljub vojni, pomanjkanju in trdemu življenju (ali ravno zaradi njih) bolj cenjeni,« je dejal Klinar. Pričevanja sodelujočih Gorenjk in Gorenjcev so v obliki videoposnetkov dostopna na spletnem portalu YouTube na kanalu Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, posnetke pa je mogoče najti s ključnimi besedami Življenja Gorenjcev ali z neposrednim vpisom imena in priimka osebe.
Projekt so financirale občine Jesenice, Kranjska Gora, Radovljica in Šenčur.