
Pol milijona za stari bazen
Dediči po Mariji in Demetru Majdiču, med njimi je tudi nekdanji župan Vitomir Gros, zahtevajo od Mestne občine Kranj polmilijonsko odškodnino za nerazpolaganje s starim zimskim bazenom na Savskem otoku po zakonu o denacionalizaciji.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v sredo začeli obravnavati tožbeni zahtevek dedičev znane kranjske rodbine Majdič do Mestne občine Kranj (MOK) v višini 552.416 evrov in obresti. Sedemnajst znanih dedičev (in ostali neznani) po Mariji in Demetru Majdiču, ki jih na sodišču predstavlja Vitomir Gros, prvi kranjski župan v samostojni Sloveniji (1990–1998), od občine zahtevajo plačilo odškodnine za nezmožnost uporabe nepremičnin oziroma objekta starega zimskega bazena s pripadajočimi zemljišči na Savskem otoku v Kranju po 72. členu zakona o denacionalizaciji. Objekt so sicer Grosovi v denacionalizacijskem postopku dobili vrnjen v letu 2008.
MOK odškodninski tožbi Majdičevih dedičev v celoti oporeka tako po temelju kot višini in ker poskus poravnave na sredinem naroku ni uspel, bo sodnica Jasna Levc Uršič obravnavo pravdnega postopka nadaljevala konec maja. Tedaj bo morda zaslišala tudi Vitomirja Grosa, kot je predlagal pooblaščeni odvetnik tožnikov Anton Šubic. Po odvetnikovem mnenju bo namreč nekdanji kranjski župan znal povedati veliko podrobnosti o poteku denacionalizacijskega postopka, o tem, kdo je koga izsiljeval, kakšna je bila vloga upravne enote v postopku denacionalizacije, zakaj se občina ni pritožila zoper denacionalizacijsko odločbo, s katero je bil dedičem vrnjen nekdanji zimski bazen ... »Hkrati se bo lahko tožeča stranka konkretno izrekla o temelju in višini zahtevka, kako bi dediči ravnali z nepremičnino, če bi jo dobili vrnjeno že v letu 1992, in kakšno korist bi lahko iztržili,« je navedel odvetnik. Ob tem je na vprašanje sodnice pojasnil, da je sodni izvedenec gradbene stroke Dejan Žlajpah, ki so ga angažirali tožniki, v svojem mnenju navedel dva zneska. Prvi je v višini dobrih 552 tisoč evrov, kolikor znaša tudi tožbeni zahtevek, in gre za izračun izgubljene koristi, drugi znesek 404.202 evra pa je Žlajpah izračunal po kriteriju povprečne najemnine za skladiščne prostore. Ob tem je opozoril, da bo morda tožbeni zahtevek še zvišan na 727.761 evrov, ki je izračunan na podlagi najemnine 3582 evrov, ki jo je za stari bazen MOK plačeval Grosovim v obdobju 2008–2010.
Žlajpahovemu izvedenskemu mnenju MOK nasprotuje, zato bo sodišče v tem pravdnem postopku postavilo drugega sodnega izvedenca. A kot je obe stranki seznanila sodnica Levc Uršičeva, gre v tej zadevi v prvi vrsti bolj za pravdno kot pa dejansko vprašanje, zato bo morala najprej razjasniti temelj. Šele če bo tožba vsebinsko dopuščena, bodo začeli ugotavljati tudi vprašanje višine morebiti nastale odškodnine.
Vitomir Gros je po končanem naroku predstavnikom javnosti pojasnil, da do obravnavane tožbe sploh ne bi prišlo, če bi se občina »vsaj malo držala svojih obljub«. V okviru denacionalizacije so sicer Majdičevi dediči po njegovih besedah doslej dobili vrnjenega samo dva odstotka podržavljenega premoženja. Kaže torej, da to ne bo edina tožba, ki jo bo zaradi vračanja podržavljenega premoženja Majdičevih, tega pa je po Kranju ogromno, moralo obravnavati kranjsko sodišče.