Pomoč na domu marsikateremu starostniku omogoča, da jesen življenja preživlja v domačem okolju. / Foto: Tina Dokl

Najceneje v Kranjski Gori

Cene pomoči na domu se za uporabnike od občine do občine precej razlikujejo, kar je odvisno predvsem od višine subvencije občin. Na Gorenjskem najmanj – 3,13 evra – plačujejo v Kranjski Gori, kjer občina storitev sofinancira kar 81,30-odstotno, ponekod pa morajo odšteti še enkrat toliko.

Kranj – Pomoč na domu marsikateremu starostniku omogoča, da jesen življenja, dokler je le možno, preživlja v domačem okolju. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, je po zadnjih podatkih v to socialnovarstveno storitev vključeno okoli 1,7 odstotka starejših od 65 let, želeli pa bi si jih še več. A pomoč na domu spada v pristojnost občin, ki izberejo izvajalca (najpogosteje so to centri za socialno delo in domovi za starejše, redkeje pa zasebniki s koncesijo) in dajo soglasje k ceni storitve, ki so jo dolžne subvencionirati vsaj 50-odstotno. Prav subvencija občine najbolj vpliva na višino cene, ki jo na koncu plača uporabnik. Povprečna cena storitve je po navedbah ministrstva okoli pet evrov na uro in prav višja cena od povprečne je lahko eden od vzrokov za slabšo vključenost uporabnikov, ponekod pa gre tudi za premajhno informiranost.

Ker se že ekonomske cene po občinah razlikujejo in ker te storitev sofinancirajo v različnih deležih, se tudi cene za uporabnike zelo razlikujejo. Tako denimo v Kranjski Gori plačujejo 3,13 evra za uro storitve ob delavnikih, v Cerkljah pa več kot dvakrat toliko – 7,03 evra. V večini gorenjskih občin se sicer cene gibajo med štirimi in šestimi evri na uro.

Največ dodajo v Kranjski Gori in na Jesenicah

V Kranjski Gori je storitev subvencionirana kar 81,30-odstotno. »Cilj izvajanja te storitve je, da bi prebivalci, starejši od 65 let, čim dlje bivali v domačem okolju. Tako se jim vsaj za določen čas nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu ali drugi organizirani obliki varstva. Prav tako je cilj, da bi to storitev uporabljalo čim več te pomoči potrebnih občanov,« je pojasnila Vlasta Skumavc iz kranjskogorske občinske uprave. Ta čas imajo 42 uporabnikov, občina pa je lani za pomoč na domu namenila 152.781 evrov.

Tudi Občina Jesenice, kjer je trenutno sto uporabnikov, storitev subvencionira v visokem deležu – 80,70-odstotno, kar za uporabnika pomeni plačilo 3,42 evra na uro. Kot poudarjajo, bi kakršnokoli znižanje subvencije negativno vplivalo na dostopnost storitve, prišlo bi do upada števila uporabnikov ter povzročilo še večje razlike v kakovosti življenja pomoči potrebnih občanov med posameznimi občinami. Na Jesenicah so lani za pomoč na domu iz proračuna namenili 255 tisoč evrov.

Cena, nižja od štirih evrov, je še v občini Radovljica, kjer so občinski svetniki že pred petimi leti sprejeli 80-odstotno subvencijo, ker da je brez večje subvencije storitev za večino upokojencev predraga. Uporabniki plačujejo 3,67 evra.

Župan Čebulj: To ni socialna komponenta

Na drugi strani je pomoč na domu za uporabnike v občini Cerklje občutno dražja – 7,03 evra, a je treba poudariti, da ta cena velja tudi ob nedeljah in praznikih, ko v drugih občinah storitev zaračunavajo dražje kot ob delavnikih. Njihova koncesionarka ta čas oskrbuje osem uporabnikov, občina, ki je lani za to dejavnost namenila 16.223 evrov, pa je pred dnevi subvencijo s 55 zvišala na 60 odstotkov. »Nič me ne moti, če druge občine pomoč na domu sofinancirajo v višjem deležu. Ne zdi se mi prav, da moramo storitev refundirati tudi tistim, ki imajo dovolj lastnih osebnih dohodkov in premoženja. Socialno ogroženim pa tako ali tako storitev na podlagi odločb CSD plačamo v celoti. Sem za to, da se pomaga tistim, ki res ne zmorejo, ne pa vsepovprek. To ni socialna komponenta, to je nedodelan sistem,« je prepričan župan Cerkelj Franc Čebulj. Dodal je še, da je precej bolj pravičen sistem (do)plačevanja oskrbnin v domovih za starejše, kjer občine pomagajo zgolj tistim, ki sami tega ne zmorejo niti ob pomoči svojcev, pri čemer po smrti starostnika vložne zneske praviloma dobijo povrnjene.

V Kranju, kjer je ta čas 159 uporabnikov, ti ob 74,9-odstotni subvenciji občine za uro pomoči odštejejo 4,20 evra. Občina je za subvencioniranje storitve lani namenila več kot 430 tisoč evrov.

Kot je razvidno iz tabele, se ekonomske cene za uro storitve ob delavnikih po občinah precej razlikujejo: gibajo se od 14,82 evra v Preddvoru do 23,09 evra v Gorenji vasi. Zanimivo je, da je v njeni sosednji občini Žiri cena kar 7,37 evra nižja, pa čeprav imata istega izvajalca – Center slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, ki storitev izvaja v vseh štirih občinah na Škofjeloškem. Od kod takšna razlika? Kot pojasnjuje direktorica Silva Košnjek, izvajalci ekonomske cene izračunavajo na podlagi pravilnika o metodologiji za oblikovanje socialnovarstvenih storitev, nanje pa vplivajo stroški dela, ki so odvisni že od starostne strukture kadra, stroški materiala, zaščitna sredstva in izobraževanje zaposlenih pa tudi razpršenost občine. »Infrastruktura in dostopnost v občinah Žiri in Gorenja vas - Poljane je povsem drugačna. Žiri so skoncentrirane praktično v dolini, medtem ko je v Gorenji vasi veliko hribovitih predelov, prav tako v Železnikih. V Škofji Loki pa je praktično vse na enem kilometru,« je dejala in dodala, da potne stroške znižujejo z oskrbovalkami iz domačega okolja.

Jezersko še vedno brez pomoči na domu

Edina gorenjska občina, ki ne zagotavlja pomoči na domu, je Jezersko. Na lanski razpis za izbiro izvajalca niso prejeli nobene prijave. »Objavljen je bil na portalu javnih naročil, obvestili smo tudi vse izvajalce pomoči na domu v okolici in jih tudi prosili, da to delijo naprej med zainteresiranimi izvajalci. Žal zaradi oddaljenosti, majhnega števila uporabnikov in precejšnjih razdalj med gospodinjstvi ni bil nihče zainteresiran za izvajanje te storitve,« so pojasnili v občinski upravi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 17. maj 2008 / 07:00

Merkur razdeljen na divizije

V Skupini Merkur so uvedli divizijsko organiziranost. Nekateri namigujejo, da je to le predpriprava za prodajo ene od njih.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 12. maj 2017 / 06:00

Šraufov spominski pohod

Krašnja – Člani Športnega društva Krašnja vabijo na že 21. Šraufov spominski pohod, ki bo v soboto, 13. maja, s startom in ciljem pri baru Pod lipo v Krašnji. Daljši pohod je dolg 27 km, krajši pa...

GG Plus / petek, 12. maj 2017 / 19:01

Še drugič za drugi tir

Poslanci koalicijskih strank so tudi v drugo potrdili zakon o drugem tiru. Vlada je obiskala savinjsko regijo. Začasen nadzor so uvedli tudi na meji z Italijo.

GG Plus / petek, 12. maj 2017 / 18:58

Imam najlepši poklic na svetu

Radovljičanka Monika Ažman je predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije. Iskrena, človeška, tem...

Kronika / petek, 12. maj 2017 / 17:11

Vnovič zaslišali izvedenko

Na ponovnem sojenju Francu Teranu in Kristijanu Gnilšaku zaradi domnevnega oškodovanja Stanovanjske zadruge Gorenjske je sodna izvedenka finančne stroke vztrajala pri že povedanem.

Tržič / petek, 12. maj 2017 / 17:10

Novi direktor občinske uprave še ni izbran

Tržič – Direktorju tržiške občinske uprave Dragu Zadnikarju, ki je bil na tem delovnem mestu zadnjih deset let, je pogodba o zaposlitvi potekla desetega maja. Prvi javni razpis za novega direktorja...