Poklon požrtvovalnim
Obrambna ministrica Andreja Katič je na osrednji slovesnosti ob dnevu Civilne zaščite izpostavila strokovnost in požrtvovalnost njenih pripadnikov in enot. Letos bodo podelili 542 priznanj.
Brdo pri Kranju – Ob letošnjem dnevu Civilne zaščite (1. marec) bodo posameznikom in organizacijam po vsej državi podelili 542 priznanj za izjemno delo na področju zaščite in reševanja, prvih 47 priznanj pa so ob prisotnosti predsednikov republike in vlade Boruta Pahorja in Mira Cerarja že v torek podelili na osrednji slovesnosti na Brdu pri Kranju. Najvišje priznanje, kipec Civilne zaščite za življenjsko delo, je prejel Slobodan Stojanović, ki je opravljal različne vodilne funkcije pri zaščiti in reševanju v Mestni občini Maribor. Prejemnikom priznanj in drugim, ki ukrepajo ob naravnih in drugih nesrečah, se je v uvodnem govoru za njihov trud, čuječnost in predano opravljanje poslanstva zahvalila ministrica za obrambo Andreja Katič.
Ministrica je poudarila, da sta zadnje leto najbolj zaznamovala množičen prihod beguncev in migrantov ter njihov prehod skozi Slovenijo naprej v Evropo, država pa je nalogo njihove oskrbe zaupala Civilni zaščiti, saj imajo njeni pripadniki na tem področju pri nas največ izkušenj. »Na nenaden in obsežen val beguncev in migrantov ste se odzvali z vso resnostjo, premislekom in požrtvovalnostjo ... Dokazali ste, da ste suvereni in profesionalni, da se ne ustrašite nepričakovanih razmer, da v odločilnih trenutkih nastopite strokovno in človeško,« je dejala. Zaradi pričakovanja, da begunski val še nekaj časa ne bo presahnil, se je zavzela za sistemsko rešitev, tako da bi skrb za vse aktivnosti v zvezi z begunci in migranti na državni ravni prevzel poseben urad. Kot je poudarila, je podporo njenemu predlogu že izrazil predsednik vlade Miro Cerar. Pohvalila je tudi dober odziv reševalnih služb na januarsko množično prometno nesrečo na primorski avtocesti pri Razdrtem.
Ob robu slovesnosti je predsednik republike Borut Pahor poudaril, da Slovenija po različnih raziskavah sodi med najvarnejše države. »Civilni zaščiti gre za to velika zahvala in tudi odgovornost, da tako tudi ostane, ker je naš sistem varovanja pred naravnimi nesrečami in drugimi težavami, vključno s humano obravnavo begunskega vala, v veliki meri na njenih ramenih,« je dejal.
Na torkovi slovesnosti so priznanje Civilne zaščite prejeli tudi štirje njeni pripadniki z Gorenjskega. Zlati znak Civilne zaščite je prejel Jože Derlink, nekdanji predsednik in poveljnik Prostovoljnega industrijskega gasilskega društva Sava, dolgoletni predsednik Gasilske zveze Mestne občine Kranj, zadnja tri leta pa tudi predsednik Gasilske zveze Gorenjske. Srebrni znak je prejel dolgoletni predsednik Zveze tabornikov Mestne občine Kranj Danijel Kodrič, bronasta znaka pa so na državni prireditvi podelili Urošu Petriču iz Gasilske reševalne službe Kranj, ki je 11. novembra lani vodil zahtevno reševanje mladostnika iz 25-metrskega dimnika v Kranju, ter Center slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, katerega uslužbenci so se 22. januarja 2015 izjemno izkazali pri začetnem gašenju požara v bližnjih delavnicah CSS – Invalidskega podjetja ter kasnejši oskrbi vseh prizadetih in gasilcev. Na Gorenjskem bo sicer priznanja Civilne zaščite prejelo skupno 52 posameznikov in organizacij, regijska podelitev pa bo 10. marca potekala v Žireh.