Ponudbe zbirajo do četrtka
Konec tedna bo že znano, ali za najem Pekove tovarne in trgovin tudi v resnici obstajajo resni ponudniki. V gibanju OPS se naj bi danes sestali tudi z državnim sekretarjem Tadejem Slapnikom.
Tržič – Stečajna upraviteljica Peka Tadeja Tamše se je med čakanjem na nezavezujoče ponudbe za najem Pekovih proizvodnih, skladiščnih in trgovskih površin, ki jih morajo interesenti oddati do četrtka, prejšnji teden sestala tudi s predstavniki gibanja Osveščeni prebivalci Slovenije (OPS), ki si želijo oživiti obutveno podjetje in ohraniti njegovo blagovno znamko. Kot je pojasnila, so tako kot nekaj drugih interesentov tudi oni izkazali zanimanje za najem dela proizvodnih prostorov, vendar je o resnosti katerekoli od izkazanih namer pred iztekom razpisa o najemu Pekovih prostorov težko govoriti. Za najem nekaterih proizvodnih prostorov se poleg gibanja OPS zanimajo vsaj še trije resnejši interesenti – dva prihajata iz čevljarske panoge, tretji pa je menda proizvajalec izdelkov iz kevlarja in sodobnih materialov za avtomobilsko oz. letalsko industrijo.
»Izvedeli smo, da se Peko ne bo prodajal kot celota, namen stečajne upraviteljice je čimprej ga prodati po delih. Zdaj bo zbrala ponudbe za najem prostorov, ker so stroški praznih objektov zelo visoki, okoli pol milijona evrov. Obljubila je, da bo delovala kooperativno in se bo zavzemala, da se naredi iz tega, kar je zdaj najboljše, kar je mogoče v korist skupnosti. Prosili smo za pomoč v smislu, ali obstaja v Peku kakšen poslovni načrt, da bi imeli čim več podatkov, kakšne so bile namere in načrti nekdanjih vodij, a nam je bilo sporočeno, da tega ni,« je o sestanku povedal Ladislav Troha, predsednik gibanja OPS. Danes se bodo predvidoma sestali tudi z državnim sekretarjem iz kabineta predsednika vlade Tadejem Slapnikom, pristojnim za vzpostavitev dialoga s civilno družbo in koordinacijo državljanskih pobud ter socialno podjetništvo.
V gibanju OPS, ki te dni v prostorih Občine Tržič snuje poslovni načrt za novi Peko, so sicer že pridobili prvega neformalnega zadružnika, ki je za ponoven zagon tovarne pripravljen vložiti 300 evrov. »Za nas, ki smo trenutno bolj intenzivno vpeti v to delo, je to impulz, da brez omahovanja pristopimo k formalni ustanovitvi zadruge Peko,« pravi Troha. Do izdelave poslovnega načrta in vnovičnega zagona proizvodnje bodo denar zadružnikov deponirali, če pa se bodo njihovi načrti izjalovili, pa ga bodo vplačnikom tudi vrnili, je še pojasnil.