Pred gimnazijskima orkestrom in zborom v družbi pevskih solistk, z leve: ravnatelj Franci Rozman, predsednik Borut Pahor, umetniški vodja Primož Zevnik in dirigent Nejc Bečan / Foto: Tina Dokl

Jabolko navdiha Gimnaziji

Borut Pahor je Gimnaziji Kranj za izjemne dosežke na glasbenem področju vročil jabolko navdiha.

Ljubljana – V četrtek dopoldne je polni sijaj velike dvorane predsedniške palače prvič oplemenitila tudi v živo izvedena orkestralna glasba. Ob tem, ko je predsednik države Borut Pahor Gimnaziji Kranj za izjemne dosežke na glasbenem področju podelil odlikovanje jabolko navdiha, so mladi glasbeniki v zahvalo pripravili tudi polurni koncert raznolike glasbe, ki jo v navdušenje poslušalcev na koncertih igrajo že trinajst let. Začelo se je namreč leta 2002 v telovadnici kranjske gimnazije. Danes Gimnazija Kranj s svojim simfoničnim orkestrom polni Gallusovo dvorano Cankarjevega doma v Ljubljani. Ob tem pa se vse resneje umešča med elito evropske glasbene smetane, je bilo med drugim povedano v obrazložitvi k odlikovanju jabolko navdiha.

Profesor Zevnik je med dijaki prepoznal ustvarjalni potencial mladih glasbenikov, pevcev in literatov, Nejc Bečan, takrat še dijak, pa jih je s svojim glasbenim zanosom pritegnil na pot čarobnega poustvarjanja vrhunske glasbe. Ustanovila sta orkester, Primož Zevnik je postal njegov programski vodja, Nejc Bečan pa umetniški vodja in dirigent. Gimnazijski revijski orkester je z leti prerasel v devetdesetčlanski simfonični orkester, s katerim sodelujejo najboljši slovenski mladi glasbeniki, ki študirajo na različnih evropskih glasbenih akademijah in so tudi redni gostje najboljših orkestrov na svetu. Odlično pripravljeni gimnazijci skupaj z najboljšimi virtuozi poustvarjajo glasbo z žarom, vitalnostjo in energijo, ki vedno znova povsem očara. Njihov uradni kanal na portalu YouTube si je doslej ogledalo že več kot šest milijonov ljudi. Ob orkestru je med dijaki veliko zanimanja tudi za zborovsko dejavnost. Tako zdaj delujeta že dve zasedbi, dekliški in mešani mladinski pevski zbor, je bilo med drugim povedano.

»Mislim, da gimnazijke in gimnazijci ter vsi tisti, ki z njimi sodelujejo, dokazujejo, da ni meja, če si jih prezgodaj in prehitro ne postaviš. Treba je slediti svojim sanjam in včasih se ne smeš ozirati na nasvet tistih, ki rečejo, da je nekaj nemogoče. Oni so nasvet prezrli, šli so naprej in dosegli nekaj, kar v slovenskem kulturnem prostoru predstavlja presežek,« je dejal predsednik Borut Pahor, ravnatelj gimnazije Franci Rozman pa je ob nagradi med drugim povedal, da je Gimnazija Kranj pripravljalnica na univerzo. »Mi treniramo možgane in rezultati kažejo, da smo pri tem res dobri. Da pa dijaki lahko dosegajo take rezultate, jim moramo dati možnost, da se izkažejo na vseh področjih in pokažejo svojo ustvarjalnost. Naši glasbeni dosežki so lahko navdih za ostale šole in za vse mlade ljudi. Kako napačno je mišljenje, da mladih danes nič ne zanima, se zaveda tudi predsednik države, zato z velikim ponosom sprejemamo njegovo priznanje.«

O občutkih ob prejemu odlikovanja smo povprašali tudi umetniškega vodjo in prvega snovalca gimnazijske uspešnice Primoža Zevnika: »Gre za ohranjanje kulture in civilizacije, ki jo izkazuje klasična glasba, ki je velika umetnost in brezčasno nagovarja različne rodove in ljudi. Ko ustvarjam svoje koncerte, poskušam kulturo in civilizacijo predstaviti našim dijakom. Kaj je še lepšega kot mladina, ki strastno odkriva in izvaja dragulje glasbenih zvrsti in obdobij? Kaj je še lepšega kot spremljati žar in pričakovanja naših izvrstnih, glasbeno nadarjenih dijakov, ki so sredi življenja in erotike z glasbenimi frazami in stavki, in imajo to čast, da se ji posveča vrhunski dirigent, skladatelji in aranžerji? Z mladino Gimnazije Kranj kultura in civilizacija ne bo nikoli umrla, ampak živela naprej svoje bleščeče in božansko življenje.« Mladi so ob prejemu nagrade zbranim predstavili zanimiv program tako s solističnimi skladbami, orkestralno glasbo, zborovskim petjem in solističnimi pevskimi točkami.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 9. februar 2018 / 11:17

Gorenjski govorniki na Prešernovih proslavah

Ko danes pregledujemo besedila govornikov in govornic na Prešernovih proslavah, vidimo, da to niso samo osebni pogledi na določene zadeve, temveč dostikrat tudi svojevrstni dokumenti časov, v katerih...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 17. september 2008 / 07:00

Dva mrtva v požaru na Senici

Sp. Senica - Danes nekaj minut pred 7. uro zjutraj je bil Operativno komunikacijski center (OKC) Policijske uprave Ljubljana obveščen, da je prišlo do požara na stanovanjski hiši...

Prosti čas / sreda, 17. september 2008 / 07:00

Kolosej De Luxe Kranj

Oktobra naj bi Kranj dobil nazaj prenovljeni kino, Kolosej De Luxe Kranj.

Gospodarstvo / sreda, 17. september 2008 / 07:00

Nova javna razpisa za podeželje

Kmetijsko ministrstvo bo za razvoj nekmetijskih dejavnosti ter za ustanavljanje in razvoj mikro podjetij na podeželju namenilo 26 milijonov evrov.

Gospodarstvo / sreda, 17. september 2008 / 07:00

Rastejo hitreje kot prejšnja leta

Tržiškega podjetja Pik As mnogi Gorenjci ne poznajo, toliko bolj pa poznajo njihovi franšizni trgovini Eurospin. Že drugič so nominirani za gorenjsko gazelo.

Nasveti / sreda, 17. september 2008 / 07:00

Črni bezeg

Črni bezeg je grm ali manjše drevo, ki zraste tudi do 10 metrov visoko. Raste ob plotovih, ob robovih gozdov in posekah, živih mejah, posebej pa v bližini naselij.