![](/images/20160208/160209813-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Letos bo leto razpisov
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je na okrogli mizi v Medvodah predstavil tudi ukrepe za pomoč kmetom in se seznanil s problemi, s katerimi se srečujejo.
Medvode – Minister je v Medvode prišel na povabilo Območne organizacije Socialnih demokratov Medvode. Predvidene teme okrogle mize so bile predvsem gorske kmetije in krajinski park Polhograjski Dolomiti, prehranska samooskrba ter žledolom in problematika podlubnikov.
Z lokalno pridelano hrano bi radi v šole in vrtce
Okrogle mize so se udeležili tudi župan Medvod Nejc Smole, podžupanja Darinka Verovšek, nekateri občinski svetniki in številni kmetje. Minister je v prvi uri predstavil glavne probleme na področjih, ki jih pokriva, in načrtovane rešitve, nato so sledila vprašanja udeležencev, na katere je kasneje odgovarjala tudi državna sekretarka na ministrstvu Tanja Strniša. »Letošnje leto bo zelo pomembno, saj bo to leto javnih razpisov za ukrepe iz Programa razvoja podeželja. Bo jih več kot dvajset. Zagotovljenih naj bi bilo toliko sredstev, da bodo kmetije, ki bodo pripravljene, denar načeloma dobile. Preko javnih razpisov bomo razdelili od 140 do 150 milijonov evrov evropsko-slovenskega denarja. To je okno priložnosti, ki ga je treba izkoristiti,« je med drugim poudaril minister Dejan Židan. Prisotni kmetje pa tudi čebelarji so poudarili različne probleme, s katerimi se srečujejo. »Imamo kmetije, ki se morajo širiti ali spremeniti lokacijo, pa ne dobijo dovoljenja, da drugje gradnjo. To bo sedaj rešil nov zakon o kmetijskih zemljiščih, ki je trenutno v parlamentarni proceduri in bo, kot kaže, še v prvem polletju sprejet. Bo pa nekatere stvari treba narediti tudi na ravni Občine. Zelo težko je kmetom, ki se ukvarjajo s proizvodnjo surovega mleka, saj je kriza velika v celotni evropski uniji. Peljali bomo nekatere nove ukrepe. Eden od teh je, da bomo letos sofinancirali rejo živali na prostem, če poenostavljeno povem: kmetija, ki ima zunaj krave več kot 120 dni na leto, dobi dodatno sofinanciranje dobrih 53 evrov na glavo. Zelo pomembna je bila razprava, kako povečati delež lokalne hrane v javnih zavodih. Tu sta dve možnosti: že sedaj imajo javni zavodi možnost, da dvajset odstotkov hrane, do osemdeset tisoč evrov, kupijo od kmetov neposredno prek naročilnice. Ker občinski uradniki bistveno bolje obvladajo javne razpise kot morda ravnatelji v osnovnih šolah in vrtcih, je moja pobuda, da občine to prevzamejo nase in s pozitivno diskriminatornim razpisom omogočijo, da bodo lokalni kmetje na njem lažje uspeli. Takšen razpis je lahko tudi za prodajo na lokalni tržnici,« je minister na kratko povzel izrečene glavne probleme medvoških kmetov. Beseda je tekla tudi o slovenskem medu in o davčnih blagajnah, kjer je bilo od kmetov slišati, da jih bo na ta račun z delovanjem prenehalo veliko in da bi bila rešitev pavšalna obdavčitev. Slednje je možna rešitev tudi po mnenju ministra.
Kljub težkemu položaju je treba vztrajati
V občini Medvode je tudi kar nekaj hribovskih kmetij. »Čez nekaj tednov bodo prvič dobili izplačano posebno podporo za proizvodnjo surovega mleka. Ta podpora bo do 130 evrov, preračunano na kravo molznico. S 1. januarjem 2017 uvajamo dodatno spodbudo kmetijam, ki imajo naklon kmetijskega zemljišča. Ravno zaradi gorsko-hribovskih kmetij si želim, da bi bil zakon o gospodarjenju v državnem gozdu čim prej sprejet, ker bomo dali v državnem gozdu tem kmetijam možnost dodatnega dela in dodatnih prihodkov,« je nekaj pozitivnih rešitev predstavil minister.
Kljub težkemu položaju je za konec dejal: »V nobenem primeru ne obupajte. V kmetijstvu so obdobja, ko je nekaj lažje, ko je nekaj težje, a treba je vztrajati.«