Dodatek le štirim uslužbencem
Po podatkih ministrstva za javno upravo so dodatke za stalno pripravljenost svojim zaposlenim izplačevale tudi slovenske občine. Od leta 2010 je bilo teh izplačil za več kot četrt milijona evrov letno. V petih večjih gorenjskih občinah ga prejemajo le štirje uslužbenci.
Kranj – Ali svojim zaposlenim izplačujejo dodatek za pripravljenost, kdo vse ga dobiva in za kakšne zneske gre, smo vprašali v večjih gorenjskih občinah.
»Na Mestni občini Kranj dodatek za stalno pripravljenost prejema en javni uslužbenec za izvajaje nalog zaščite, reševanja in pomoči. Za leto 2015 je bilo za 5971 ur izplačanih 7964,65 evra neto.
Dodatek za stalno pripravljenost se javnemu uslužbencu izplačuje na podlagi internega Pravilnika o zagotavljanju stalne pripravljenosti v zvezi z opravljanjem nalog zaščite, reševanja in pomoči. Ure pripravljenosti se obračunajo v višini 20-odstotne urne postavke osnovne plače,« pojasnjujejo na Mestni občini Kranj.
»Na Občini Kamnik tovrstnega dodatka za pripravljenost nismo izplačevali,« je jedrnata Janja Zorman Macura, vodja županovega kabineta na Občini Kamnik, enako so sporočili iz kabineta radovljiškega župana Cirila Globočnika. »Na Občini Radovljica ne izplačujemo dodatkov za stalno pripravljenost,« je zatrdila vodja kabineta Manca Šetina Miklič.
Na Občini Jesenice dodatek za stalno pripravljenost izplačujejo trem redarjem. Tem je bilo iz tega naslova leta 2014 izplačanih skupaj 221,56 evra, v letu 2015 pa 159,14 evra. Povedano drugače: redar za uro stalne pripravljenosti prejme – 80 centov ... »Dodatek je redarjem dodeljen zato, ker ima Medobčinski inšpektorat in redarstvo Jesenice uradne ure vsak dan od 6. do 20. ure, zaradi kadrovske 'podhranjenosti' pa je nemogoče zagotoviti stalno prisotnost enega izmed njih na delovnem mestu. V času stalne pripravljenosti imajo tako službene telefone prevezane k sebi in se odzivajo na vse klice, kar poleg odgovorov po telefonu po potrebi pomeni tudi prihod na samo delovno mesto ali morebitne oglede na terenu,« je povedala Ines Dvoršak iz županovega kabineta.
V občini Škofja Loka so pojasnili, da dodatka za stalno pripravljenost ne izplačujejo, niti ga nihče od zaposlenih v občinski upravi ni prejemal v preteklosti, pri čemer so preverili za obdobje zadnjih petih let. Kot je zatrdil predstavnik za odnose z javnostmi Jernej Tavčar, tudi v prihodnje ne načrtujejo, da bi komu od zaposlenih v občinski upravi zaradi narave njegovega dela izplačevali omenjeni dodatek.