Janez Črnilec se je z železnico srečal že kot otrok. Pravi, da je bila s tržičanom, kakor so imenovali vlak, njihova hiša povezana od samega začetka. / Foto: A. B.

Parna lepotica dobila družbo

Pred dvema tednoma je minilo petdeset let od ukinitve železniške proge Kranj–Tržič. Progo so slovesno odprli daljnega leta 1908, šestega julija. Takrat so s cesarske ceste Kranj–Tržič umaknili poštni voz in tovorni voz parizar.

Prvi vlak je v Tržič pripeljal 5. julija 1908, zadnji je iz Tržiča odpeljal 15. januarja 1966. Vlak so splošno imenovali tržičan, njegovo lokomotivo, ki je puhala gost dim, pa tržiška fajfa. Železniška povezava je spodbujala razvoj tržiške industrije in gospodarstva. Vožnje z njim se spominjajo tudi mnogi starejši Tržičani. V Tržiškem muzeju bodo spomin na vlak in njegove vožnje spred petdeset let obeležili z razstavo, ki so jo poimenovali Tržičan s tržiško fajfo. Na njej bodo predstavili fotografije, ustna pričevanja, predmete in izdelke otrok tržiških vrtcev. Odprtje razstave bo 4. februarja 2016 ob 18. uri v Galeriji Atrij Občine Tržič. Razstavo bosta predstavila njena avtorja: višji kustos dr. Bojan Knific in kustosinja Janita Košir, uradno pa jo bo odprl podžupan Občine Tržič Dušan Bodlaj.

Na platoju pred železniško postajo v Naklem je občina Naklo postavila originalno restavrirano lokomotivo JŽ 53-019, ki je peljala zadnji vlak iz Tržiča; v lanskem letu pa še lepo restavriran potniški vagon – ravno tako iz te zadnje kompozicije. 

Turisti radi prečkajo cesto in si nasproti Marinška ogledajo razstavljeno parno lepotico, Nakljanci pa naj bi novo pridobitev, vagon, uradno počastili ob letošnjem občinskem prazniku.

Železnica skozi Naklo

Lokomotiva stoji na tem mestu od leta 2008. Takrat so na ta način počastili stoletnico železniške proge Kranj–Naklo–Tržič (1908–1966–2008) in istočasno izdali tudi knjigo Železnica skozi Naklo, pri kateri je sodeloval tudi naš sogovornik, domačin Janez Črnilec, po domače Primožovc.

Danes 63-letni Janez se je z železnico srečal, ko je bil še pastirček, ki je pasel domače krave po ozarah na 'travnčku' in 'pri kozolcu'. Železnica mu je bila vedno blizu, izšolal se je celo za poklic strojevodje, a je vlak vozil le med šolanjem in le tovornega. Kruh si je sicer potem služil kot šofer, skoraj četrt stoletja pa je bil tudi poklicni gasilec.

Nakljanci so v tistih časih 'rasli' z vlakom

Ko je bil Janez star kakih trinajst let, se je z vlakom vozil v šolo pol leta. »Šesti, sedmi in osmi razred smo takrat otroci obiskovali v Dupljah, do petega pa smo hodili v domačo osnovno šolo v Naklem.« Vlak je obratoval vseskozi neprekinjeno, potem pa je takratna vlada SR Slovenije določila, da se proga z 31. decembrom 1965 ukine, a je šolski minister izprosil, da je vlak vozil do zimskih počitnic – do 15. januarja naslednjega leta. »To so bili še časi, ko smo šolo obiskovali tudi ob sobotah. Vlak je vozil petkrat, šestkrat na dan,« se spominja Janez.

Kljub temu da z današnjega stališča Duplje niso daleč od Naklega, se Janez z nasmehom spominja veselih voženj. Otroci so radi kakšno ušpičili. »Pred nadvozom, kjer je danes cesta, je bila klančina, in če je bila prvo uro na sporedu 'šolska', smo takoj kaj pogruntali. Doma smo vzeli takratno milo Zlatorog, z njim namazali tračnice in tako se je vlak vračal po zalet tudi trikrat ...«

Po 15. januarju 1966 pa so začeli z demontažo proge Tržič–Naklo, vlak pa so zamenjali avtobusi ljubljanskega podjetja SAP.

»Prevoz tračnic je prevzel nakljanski furman Stane Poklukar - Robovc, ki je skupaj z ženo Elizabeto v dveh mesecih na tej trasi ročno naložila na velika furmanska dvajsetcolska vozova vse tračnice. Nakladala sta po deset ton, tračnice pa so bile težke po petsto kilogramov in dolge do enajst metrov. Vseh devetsto ton sta prepeljala s konji v Naklo na železniško postajo, potem pa so jih podarili v Bosno. Tako se je končalo 58- letno delovanje železniške proge, do Naklega pa je ostal industrijski tir, ki je v uporabi še danes.«

Železnica je bila kruh

Stane Poklukar je bil takrat star okrog 25 let, žena pa še nekaj let mlajša. »On je bil zadnji pravi, poklicni furman v Naklem,« nadaljuje Janez. »Namreč, železnica je za prebivalce Naklega pomenila kruh, z vlakom pa so povezani tudi furmanski časi.« Janezova mama, na primer, ni hodila v službo, doma so imeli nekaj krav in par dobrih konj. Janez je bil še pobič, star deset let, ko mu je umrl oče. Oba z mamo sta nadaljevala s 'furanjem'.

»Pripeljal je vlak s štirimi, petimi vagoni premoga iz Zagorja. Upokojenci in zadruga so takrat dobivali zanj stranke in tisti, ki smo ga uporabljali, z njim kurili, smo ga razvažali. Dinar od kilograma je bila 'fura'. Naložil si ga tisoč petsto kilogramov in dobil tisoč petsto dinarjev. To je bil dober zaslužek. Spominjam se, da smo ga vozili tudi v Gorenjski tisk, ko je bil še tam, kjer je Globus v Kranju. Zanimivo pa se mi zdi tole: dinar je bila 'fura', dinar je stal premog, kdo je plačal razliko, pa še danes nihče ne ve.«

Pobobna s prsti po mizi, srkne kavo in zaključi: »Najverjetneje država.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 24. januar 2022 / 18:06

Agata in Jurij sta zelo zaposlena

V Škofji Loki od septembra vozita mestna električna minibusa – Jurij in Agata. Uporabniki so s prevozi zadovoljni.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 3. februar 2016 / 15:57

Prikaz in doživetje novih tehnologij

V podjetju Iskratel so prejšnji torek odprli poslovno-referenčni center, ki je edini tovrstni center v Evropi in predstavlja najsodobnejše središče povezovanja gospodarskega okolja in tehnologij.

GG Plus / sreda, 3. februar 2016 / 15:55

Parna lepotica dobila družbo

Pred dvema tednoma je minilo petdeset let od ukinitve železniške proge Kranj–Tržič. Progo so slovesno odprli daljnega leta 1908, šestega julija. Takrat so s cesarske ceste Kranj–Tržič umaknili poštni...

Kronika / sreda, 3. februar 2016 / 15:54

Na sodišču prodaja znamke LTH

Nekdanji direktor Loških tovarn hladilnikov Miloš Kodre na predobravnavnem naroku ni priznal, da bi s prodajo blagovne znamke LTH zlorabil položaj in oškodoval upnike.

Kultura / sreda, 3. februar 2016 / 15:53

Od Hlapcev do Evrope

Zanimiv izbor predstav v tekmovalni in spremljevalni program letošnjega 46. tedna slovenske drame selektorja Gregorja Butale obeta raznolike in aktualne festivalske dni.

Slovenija / sreda, 3. februar 2016 / 15:23

Anton Vovk, prezrt slovenski škof

Ob obletnici zažiga gorenjskega rojaka iz Vrbe škofa Antona Vovka leta 1952 na novomeški železniški postaji je izšla knjiga njegovih misli. Škof Vovk je od leta 1999 dalje kandidat za blaženega.