Še je upanje za legalizacijo
Upravno sodišče je zavrnilo tožbo Smučarske zveze Slovenije proti Agenciji RS za okolje glede izdaje naravovarstvenega soglasja.
Rudno polje – Smučarska zveza Slovenije je na upravnem sodišču tožila republiško agencijo za okolje zaradi zavrnitve izdaje naravovarstvenega soglasja za povečanje vodnega zbiralnika v sklopu biatlonskega centra na Pokljuki. V skladu z gradbenim dovoljenjem bi morala prostornina vodnega zbiralnika znašati 1400 kubičnih metrov, dejansko pa so zgradili zbiralnik s prostornino več kot pet tisoč kubičnih metrov, zato si že več let prizadevajo za njegovo legalizacijo.
Odločitve sodišča pri Smučarski zvezi Slovenije ne želijo komentirati, dokler postopki še tečejo in dokler ne bodo izčrpali vseh pravnih sredstev. Pritožba zoper odločitev upravnega sodišča sicer ni možna, omenjajo pa možnost revizije postopka na vrhovnem sodišču. Da še ne gre popolnoma opustiti misli na legalizacijo, pa je mogoče razbrati tudi iz obrazložitve sodbe, ki jo je podalo upravno sodišče. V njej so navedli, da se zavrnitev naravovarstvenega soglasja nanaša na gradnjo vodnega zbiralnika oziroma akumulacijskega bazena, namenjenega napajanju živine na paši ter zalogi vode za gašenje in zasneževanje, na kar se je nanašala tožničina zahteva. To pa ne pomeni, so dodali, da tožnica, torej Smučarska zveza Slovenije, ne bi mogla zahtevati izdaje naravovarstvenega soglasja za objekt, ki bo namenjen izključno napajanju živine.
Ob tem pa so v javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP) opozorili, da je v skladu z varstvenim režimom zakona o TNP na območju narodnega parka sicer dovoljeno graditi zbiralnike za napajanje živine, vendar pa mora biti to utemeljeno s potrebami in z dejanskim opravljanjem kmetijske dejavnosti na tem območju. »Smučarska zveza vsekakor ni nosilec kmetijske dejavnosti,« so poudarili v javnem zavodu TNP. Pojasnili so še, da je bilo v inšpekcijskem postopku ugotovljeno, da je bil zbiralnik vode za zasneževanje zgrajen s prostornino 5478 kubičnih metrov, kar predstavlja skoraj štirikratnik prostornine, ki je bila dopustna z gradbenim dovoljenjem, torej 1400 kubičnih metrov. »Smučarska zveza Slovenije je povečan obseg in prostornino zbiralnika od avgusta 2010 dalje poskušala večkrat legalizirati tudi z utemeljitvijo, da bo zbiralnik poleg zasneževanja namenjen tudi za požarno vodo za gašenje,« so razložili v javnem zavodu TNP in dodali, da gradnja oziroma legalizacija povečanega zbiralnika za potrebe požarne vode za gašenje požarov v visokogorju ni dovoljena, gradnje pa prav tako ni mogoče uvrstiti med interventne ukrepe, ki jih sicer varstveni režim dopušča.