
Center na avstrijski strani predora
Na avstrijski strani predora Karavanke naj bi Avstrijci do konca februarja vzpostavili center za kontrolo in registracijo migrantov.
Jesenice – Od prejšnjega četrtka veljajo strožji ukrepi za sprejem beguncev in migrantov tudi v Sloveniji. Tako je začela veljati omejitev vstopa tistim, ki ne nameravajo zaprositi za mednarodno zaščito v Avstriji, Nemčiji ali Sloveniji. Vse aktivnosti potekajo brez posebnosti, je poudaril državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic, izvajajo pa se enaki postopki kot do sedaj. Registracija migrantov poteka na Dobovi, izstopni točki pa sta dve, v Šentilju ter na Karavankah. Postopki registracije ne potekajo bistveno dlje časa kot prej, razlika je predvsem v tem, da preverjajo tudi, kam so migranti namenjeni. Če ne nameravajo zaprositi za azil v Avstriji ali Nemčiji, jih tudi zavrnejo. Samo v petek so jih denimo zavrnili petnajst, šlo je za državljane Maroka, Sirije in Iraka, ki niso izrazili namere, da bi zaprosili za mednarodno zaščito v Sloveniji, Avstriji ali Nemčiji, ampak so kot končne destinacije navajali druge države.
Avstrijski mediji so medtem poročali, da policija na avstrijskem Koroškem načrtuje, da bi na avstrijski strani predora Karavanke vzpostavila podoben center za kontrolo in registracijo, kot že deluje v Špilju (na avstrijski strani Šentilja). Obstoječo infrastrukturo naj bi preuredili v šestih tednih, postavili naj bi dodatne kontejnerje in šotore, nabavili pa bodo tudi naprave za jemanje prstnih odtisov, preverjanje potnih listov in drugo računalniško opremo. Za zdaj še ni jasno, kako bodo Avstrijci migrante, ki bodo prihajali v državo, porazdelili med oba sprejemna centra, Špilje in Karavanke.
Po podatkih Policije je od sredine oktobra do ponedeljka zjutraj v Slovenijo vstopilo več kot 426 tisoč migrantov oziroma beguncev. Zadnje dni se njihovo število nekoliko zmanjšuje; še v začetku meseca jih je dnevno prišlo tudi po 3500, prejšnjo soboto 414, v nedeljo 1564.