Kranjski odpadki na Jesenice
Lastniki Komunale Kranj so ta teden sprejeli odločitev o tem, kje bo podjetje v prihodnje predelovalo odpadke. Med dvema ponudnikoma so se odločili za cenovno ugodnejšo ponudbo jeseniškega podjetja JEKO-IN.
Kranj – Občine ustanoviteljice so podjetje Komunala Kranj pooblastile, da sklene pogodbo za dejavnost obdelave in odlaganja komunalnih odpadkov s podjetjem JEKO-IN z Jesenic, so na naše vprašanje o prihodnjem ravnanju z odpadki odgovorili na Mestni občini Kranj, ki je s 65-odstotnim deležem največja lastnica Komunale. Z manjšimi deleži so lastnice tudi občine Naklo, Šenčur, Preddvor, Jezersko, Cerklje in Medvode. Medtem ko v Medvodah Komunala Kranj ni izvajala obvezne gospodarske javne službe ravnanja z odpadki, pa so se v občini Cerklje odločili že pred časom pristopili k RCERO v Ljubljani in tudi pripravili občinske odloke za dodelitev neposredne koncesije upravljavcu RCERO. Od aprila naprej bodo torej cerkljanske smeti odvažali v Ljubljano. V preostalih občinah pa so se odločili, da jih bodo v predelavo vozili na Jesenice.
Odločitev o ravnanju z zbranimi odpadki v občinah ustanoviteljicah v letu 2016 je 13. januarja sprejel svet ustanoviteljev javnega podjetja Komunala Kranj, in sicer za obdelavo in odlaganje mešanih komunalnih odpadkov. Za odločitev, da se bo to poslej dogajalo v jeseniškem podjetju JEKO-IN, so glasovali župani Mestne občine Kranj ter občin Naklo, Šenčur, Preddvor in Jezersko (župana občin Medvode in Cerklje sta se vzdržala), so nam v četrtek sporočili iz Komunale Kranj.
Lastniki Komunale so izbirali med dvema ponudnikoma, JEKO-IN z Jesenic in RCERO iz Ljubljane, poleg cene pa so pri odločitvi odtehtali tudi boljši logistični pogoji.
»Izbira izvajalca za obdelavo in odlaganje mešanih komunalnih odpadkov je potekala med dvema možnima ponudnikoma teh storitev, in sicer za sklenitev enoletne pogodbe oz. do zaključka podelitve koncesije z javnim razpisom. Svet ustanoviteljev se je odločil za finančno ugodnejšo ponudbo javnega komunalnega podjetja JEKO-IN z Jesenic. Ponudnik je poleg nižje cene prevzema odpadkov (ponudbena cena podjetja JEKO-IN znaša 119 evrov na tono, podjetja RCERO pa 124 evrov na tono) ponudil tudi boljše logistične pogoje, tako da za letno količino odpadkov (približno 10.000 ton) razlika na letnem nivoju znaša približno 90.000 evrov. Po preteku prehodne pogodbe se bo izvedel javni razpis za dodelitev koncesij obeh gospodarskih javnih služb za obdobje največ 10 let. Najpomembnejše merilo pri izboru bo cena celotne storitve, vključujoč logistiko do centra, in dolgoročna stabilnost cene oz. zaveza izvajalca, da se ponudbena cena v obdobju veljavnosti koncesije ne bo zviševala,« izbiro pojasnjujejo pri javnem podjetju Komunala Kranj.